geel gekleurde vloeistof. Verhit op platinablik, verbrandt de saccharine zonder een spoor residu achter te laten en laat een lucht van bittere amandelen na. In koud water is de saccharine weinig oplosbaar, in warm water beter.

Ook in ons land heeft de saccharine reeds de aandacht der regeering getrokken. In de najaarsvergaderingen der geneeskundige raden is, op verlangen van den Minister van binnenlandsche zaken, de vraag voorgelegd, of het gebruik van saccharine schadelijk moet geacht worden voor de volksgezondheid. Voor alsnog zijn de deskundigen in Nederland het niet eens of die vraag bevestigend of ontkennend moet beantwoordt worden.

De Coca-plant. — Iedereen kent ongeveer bij ondervinding of bij overlevering de waarde van de cocaïne, als anaesthetisch hulpmiddel in de heelkunde. Het laatste verslag van Kew Gardens bevat niet onbelangrijke gegevens over de cocaïne, cocawijn en verschillende andere uit cocabladeren bereide stoffen.

De plant wordt op groote schaal in de Andes van de Argentijnsche Eepubliek, Bolivia, Peru, Ecuador en Columbia (Nieuw-Granada) gekweekt. Ook teelt men ze in de bergachtige streken van Brazilië, doch de grootste plantages, de zgn. „ Cocals", worden, naar men zegt, in de provincie La Paz in Bolivia gevonden. Men schat de opbrengst aan cocabladeren, bij een gunstigen oogst, op ongeveer 900 pond per acre. In het geheel brengt Amerika omstreeks 40,000,000 pond cocabladeren op, die een waarde van £ 2,000,000 vertegenwoordigen. De hooge prijs wordt niet door de schaarschte van 't product veroorzaakt, maar door het feit, dat 100 pond gedroogde bladeren slechts 1/s a 3/5 pond cocaïne bevatten. Dit wordt bijna alles door Zuid Amerika verbruikt.