van recht en moet dus, kan het de eerste maal niet steunen op volkomen onaantastbare primitieve titels, geweigerd kunnen worden. Omslachtig en allernauwkeurigst wordt dan ook de uitreiking van het eerste certificaat voorbereid. De directeur stelt zich op het standpunt van een voorzichtig kooper en heeft boven dezen voor eene uitgebreide macht en rechterlijke bevoegdheden, o. a. die van oproeping, beboeting, inhechtenisneming en instructie. Voorts wordt de aanvraag in de Staatscourant en andere bladen, soms zelfs in die van naburige koloniën, gepubliceerd, en van 1 tot 12 maanden tijd tot verzet gegeven, casu quo de uitreiking van 2 maanden tot 3 jaren opgeschort. Maar heeft de uitreiking van het eerste certificaat ook plaats, dan worden de oude titels door een stempel van den directeur vervallen verklaard en is met het verleden voorgoed afgerekend. Weigering van de afgifte is overigens onderworpen aan hooger beroep bij den gewonen rechter.

Beweert men op deze gronden, dat het stelsel voor eigenaars met goede titels overbodig is en die met slechte titels niet baten kan, dan wijst Torrens op de derde en talrijke soort van titels, die slechts lijden aan technische gebreken en waarvoor geen procedures noodig zijn, om schoon schip te maken; en verder, dat zelfs een goede titel altijd toch nog slechts tot een certificaat staat als goud tot een muntstuk : het eerste moet telkens gewogen en getoest worden, Wat tijd kost en geld, het laatste neemt ieder terstond en voor de volle waarde aan.

„Es ist dasZeicheneinerschwacherZeit, mit dem Schuldner zusympathisiren," zegt Ihering. Is dit zoo, dan pleit de eenvoudige vorm van uitwinning in de Australische koloniën zéér voor hunne welvaart. Eene maand, toch, na inverzuimstelling zonder verzet kan de schuldeischer buiten eenigen vorm van proces overgaan tot verkoop, levering en verhaal, op de wijze die hem goeddunkt.

Ook ingeval van overgang door een feit, zooals bij overlij-