den, en bij samengestelde overeenkomsten, zooals bij boedelscheiding, is de wijze van overboeking allereenvoudigst. Yoor de belangen van minderjarigen e. d. is beter en vooral sneller waarborg dan bij ons. Curators, excuteurs testamentair, bewindvoerders, lasthebbers handelen, met nieuwe certificaten, op eigen naam; en eveneens kan, met machtiging des rechters, na verhoor, één erfgenaam ageeren voor allen. Spr. heldert dit alles door toelichtingen en voorbeelden op. De beruchte resolutoire actie wegens niet voldoening van den koopprijs is den verkooper uitdrukkelijk ontzegd. Het Torrens-stelsel biedt betere middelen, aan kooper en verkooper beiden, om zich voor schade te vrijwaren. De eerste neemt nl. het certificaat, de tweede behoudt het — in dit geval dus afzonderlijk op te maken — transport, tot bij de voldoening beide stukken aan den directeur worden opgezonden. Stelde de verkooper een persoonlijk vertrouwen in den kooper, dan heeft hij na de boeking ook slechts eene persoon 1 ij k e vordering tegen hem, staat hij met andere schuldeischers op gelijken voet.

Spreker komt nu tot het derde punt zijner beschouwingen: het grondboek- of z. g. positieve stelsel, dat vooral in de Duitsche staten in werking is. Hij bepaalt zich tot behandeling der „mustergiltige" regeling in Pruisen, volgens de Mei-wetten (5 Mei 1872).

Het is meer dan waarschijnlijk, dat de vele Duitschers in Australië Torrens van de beteekenis en inrichting van het grondboek niet onkundig hadden gelaten; want in vele opzichten komt zijn stelsel er mee overeen. Evenals zijn grondregister bevat het Duitsche grondboek voor de gezamenlijke perceelen van eenzelfden eigenaar één artikel, waarop alles voorkomt wat op den juridischen toestand van elk dier perceelen in het bijzonder betrekking heeft. Gewone onderhandsche verkoop geschiedt door gelijktijdige mondelinge wilsverklaring (Auflassung) ten overstaan van den groudboek-