Een Ceylonsche onderneming bestaat gewoonlijk uit twee honderd acres hellend hoogland, dicht beplant met theeheesters of koffieboomen in regelmatige lijnen, die tot een hoogte van ongeveer zes voet groeien. In gunstige districten, belenden de aanplantingen elkander, en de reiziger ziet slechts een onafgebroken vlak van donker eentonig groen, slechts gebroken door de schilderachtige woningen der planters en door den achtergrond der afgelegen afgronden en wouden.

De maagdelijke bosschen, die voorheen het hoogland bedekten, zijn voor de bijl gevallen of door het vuur vernield om plaats te maken voor deze thee- en koffieaanplantingen. Koffie heeft nu in 't algemeen de plaats geruimd voor de thee, waardoor het eiland schier uitsluitend afhankelijk is van een enkel stapelproduct om de interest zijner schuld te betalen, die twee en een half millioen pond sterling bedraagt. Deze schuld is hoofdzakelijk aangegaan voor de uitbreiding der spoorwegen tot de meer verwijderde planters-districten in het Zuiden en het Westen, terwijl de overige gedeelten van het eiland vruchteloos roepen om de voor hun ontwikkeling vereischte spoorwegen.

De op Ceylon tot stand gekomen veranderingen zijn natuurlijk niet zonder invloed gebleven op de inboorlingen. De vernieling der bosschen is een groot verlies voor hen. Zij hebben daardoor hun jachtveld verloren, zoomede menig goedkoop weelde-artikel, zooals honing en andere boschproducten. Hout voor allerlei doeleinden en huiselijk gebruik is schaarsch en duur geworden; aan den anderen kant, hebben de ondernemingen, die de bosschen vervingen, rechtstreeks en zijdelings, veel bijgedragen tot lotsverbetering der inlanders in het algemeen, en zij verzuimen niet het goede tegenover het kwade te plaatsen, afschoon het moeilijk valt te zeggen aan welken kant zij de balans laten overhellen.

De Singaleezen zijn, evenals alle Oostersche volken, bij uitnemenheid conservatief, diep gehecht aan hunne voorvaderlijke gewoonten en gebruiken. Desniettegenstaande is het Britsche