boeken en van een hulp-herbarium, dat bepaaldelijk voor dit doel wordt aangelegd.

De in Europa bestaande afscheiding tusschen inrichtingen waar de wetenschap wordt beoefend en onderwezen, en zoodanig waar zij practisch toegepast wordt, is in de keerkringskoloniën niet vol te houden. Voor hunne wetenschappelijke opleiding wenden de bewoners dier koloniën zich meest naar de universiteiten en andere geleerde instellingen van het moederland; maar voor de toepassingen der wetenschap op hun bedrijf hebben zij inrichtingen in het land hunner inwoning noodig. Dit is vooral waar met betrekking tot de plantenkunde, die van zulk een rechtstreeksch belang is voor den landbouw. De tijd is voorbij, dat men het in de koloniën zonder de wetenschap meende te kunnen doen; de koloniale landbouw heeft daaraan even groote behoefte als die van het moederland, en hare toepassing moet geschieden op breeden en degelijken grondslag. De plantentuinen in de koloniën moeten de kruidkundigen in de gelegenheid stellen op de plaats zeiven het leven der gewassen, in al zijne tijdperken en verrichtingen, te bestudeeren. De bestuurders dier inrichtingen hebben zich te wapenen eenerzij ds tegen het drijven der planters en landbouwers, die van den plantentuin eenen proeftuin zouden willen maken, en anderzijds tegen de afwisseling van inzichten en beginselen der tijdelijke regeerders, welke eene ramp is in bijna iedere kolonie.

De heer Treub toont in bijzonderheden aan op welke wijze 's lands plantentuin te Buitenzorg aan de hier vereischten beantwoordt. De directeur heeft de bevoegdheid aan alle belanghebbenden kosteloos zaden en kweekplanten te verstrekken. Het aantal dier verstrekkingen, in alle deelen van den Indischen Archipel, bedroeg in 1888 veertienhonderd. Toen eenige jaren geleden de verdovende eigenschappen der Cocaïne ondekt werden, behoefde de directeur slechts de zaden te nemen van twee exemplaren van Erythroxylon Coca, die in den tuin aanwezig waren, om met

i. *