geheele bedrag of een gedeelte daarvan konden worden aangesproken.

Zooals uit de voorzieningen in de voorgaande artikelen mag worden afgeleid, heeft men in de Strait's verwacht, dat in weerwil der registratie der genootschappen, voortdurend zou moeten worden gewaakt tegen handelingen, strijdig met de voorschriften, als daar zijn, het houden van bij de autoriteiten niet aangegeven vergaderingen, het verstrekken van valsche of niet volledige opgaven omtrent aangelegenheden, welker registratie bevolen was, het opdringen van het lidmaatschap zelfs met bedreiging, en — last not least — tegen botsingen tusschen de leden der genootschappen en corps.

Niettegenstaande dit alles werden echter geen termen gevonden om de genootschappen en bloc op te heffen of hun vorming met klem tegen te gaan, en schijnt men vertrouwen te hebben gesteld in de, middels de registratie, uit te oefenen controle, en de op iedere inbreuk op de voorschriften gestelde straffen afdoende te hebben geacht.

In hoeverre nu deze opvatting gerechtvaardigd was, valt moeilijk uit te maken. "Wel echter kan geconstateerd worden, dat in koloniale rapporten steeds veel geklaagd is over den schadelijken invloed der geheime genootschappen op de rust en orde in de Strait's, en dat ook daar menigmaal is bevonden, dat de overgang van een moreel streven tot een werkzaamheid in het praktische leven zich bij de genootschappen niet zeldzaam voordoet.

Zoo teekende de Protector of Chinese te Singapore, welke ambtenaar daar met de registratie en controle der genootschappen belast is, in zijn jaarverslag ') over de vereenigingen over 1887 in al. 5 aan:

„There is reason to believe dat the Ghee Hok Kongsi „was used as a meetinghouse for the conspirators, not only

I) Zie bijlage III.