Merkwaardig is hoe van lieverlede het gebied der theecultuur zich uitbreidt en hoe uit verschillende oorden het product ter markt wordt aangevoerd, dat zoo langen tijd het monopolie der Chineesche planters heeft uitgemaakt. In den jongsten tijd is evenzeer de thee-cultuur in de Zuid-Afrikaansche kolonie Natal ingevoerd. Daar is mede eene variëteit van de Indische thee beproefd en de uitkomsten waren zóó bevredigend dat de thee-cultuur er beschouwd wordt als een der toekomstige industriën van Zuid-Afrika. Een half dozijn Compagniën zijn er reeds in werking voor de cultuur en bereiding van thee, en er zullen meer komen indien het locaal product meer naam maakt. Het Maleische schiereiland belooft mede een thee-produceerend land te worden. Dit lang verwaarloosd tropenland ontwikkelt zich snel onder den invloed van den nimmer verflauwenden Britschen ondernemingsgeest. Aanvankelijk heeft men het daar meer beproefd met allerlei mijnontginningen. Zonder daarin te verflauwen, is de aandacht der Britten in den laatsten tijd toch ook gevallen op de mogelijkheid om de bij het Engelsch koloniaal gebied geannexeerde inlandsche Staten van het schiereiland door landbouw-ondernemingen te ontwikkelen. Thee wordt thans reeds geplant en bereid in Johore en het daar verkregen product haalt te Londen prijzen die nagenoeg gelijk staan met die der beste soorten uit China en Indie. Johore heeft nog het groote voordeel boven de meeste thee-produceerende landen dat het klimaat veroorloofd het geheele jaar door te plukken, terwijl in andere streken de pluk slechts in bepaalde sezoenen en met tusschenpoozen kan plaats hebben. Ook is er sprake van de theecultuur op Malacca in te voeren. Eindelijk komt NieuwZeeland in het strijdperk voor de thee-cultuur. Het schijnt dat klimaat en bodem van beide eilanden zich uitnemend voor die cultuur eigenen, en in October 11. is eene ruime bezending van theezaad uit Ceylon ingevoerd om met den aanleg der eerste aanplantingen te beginnen.