JS'i 5.

deelen; elk deel, als het ware elk aandeel, wordt een „Regador del Canal de Maipo" genoemd.

Daar de Maipo een gemiddelden afvoer heeft van 70, 90 of 110 M3. per sec., vertegenwoordigt elke regador, het verlies van water in de kanalen buiten beschouwing gelaten, gemiddeld ongeveer 18 Ij. per sec; in droge winters daalt deze hoeveelheid tot een minimum van ongeveer 6 L. per sec., terwijl ze in waterrijke zomers een maximum van ongeveer 40 L. per sec. bereikt (1).

Stelt men de tegenwoordige handelswaarde van één regador in de betreffende zöae op 10.000 gulden, dan bedraagt de irrigatiewaarde van de rivier de Maipo ongeveer 50 millioen gulden.

Bedenkt men, dat een stroompje van 10 L. tot enkele tientallen liters per sec. een kapitaal van 10.000 gulden vertegenwoordigt, dan zal men er zich niet over verwonderen dat, als

venen een belijdenis alleggen in de onderwereld om toegelaten te worden tot de velden der gelukzaligen. Zij moesten o. a. verklaren: „Ik heb het bevloeiingswater niet tegengehouden. Ik heb het stroomende water niet afgedamd". Ik geloof dat menig rechtschapen Chileensch landgoedbezitter, indien van hem naderhand hetzelfde geëischt zou worden, op vele verzachtende omstandigheden een beroep zou moeten doen.

Een geschil over water, benoodigd voor publieke diensten in Santiago, dat onttrokken wordt aan een der irrigatiekanalen, was de directe aanleiding voor de hier ter sprake komende studie.

Aard van de verbetering der bevloeiings-

toestanden. De opdracht, welke spreker van de Chileensche Regeering ontving, betrof o. a. een onderzoek naar de mogelijkheid en

De Maipo met aftakking van ken irrigatiekanaal.

het op waterverdeeling aankomt, erkende moraliteitsbegrippen in een meer practischen zin geïnterpreteerd worden, vooral in tijden, dat de rivier waterarm is.

De tijden van nood, waterroof en twist komen het veelvuldigst voor in de lentemaanden September en October, als de irrigatieperiode aanvangt, en in de herfstmaanden Maart tot Mei, het einde van die periode.

Volgens het Egyptisch Doodenboek moesten de afgestor-

(1) De gemiddelde afvoer van 90 M3. per sec. komt overeen met een netto jaarlijksche waterhoogte van 0.57 M. in het voedings gebied, groot 501)0 K.M2 (Afvoer per K.M2. per sec. gem. 18 L.) Gedurende de maanden — een achttal ongeveer — dat er kunstmatig bevloeid wordt, vloeit in dat gemiddelde jaar ongeveer 2300 millioen M3. door de Maipo: deze hoeveelheid, welke dient ter bevloeiing van ongeveer 1500 K.M2. (bruto), komt overeen met 1.50 M. waterhoogte en correspondeert met een continu verbruik van 0.75 L. per H.A. en sec.

de rentabiliteit van een verbetering van het regime van de rivier de Maipo en het vervaardigen van een ontwerp.

Zooals ik reeds mededeelde, heeft de meteorologische neerslag hoofdzakelijk des winters plaats. De regens in de hoogvlakte van Santiago gaan samen met sneeuwval in de bergen, waar het slechts bij uitzondering op grootere hoogte regent.

Het regime van de Maipo wordt dus hoofdzakelijk bepaald door de sneeuwsmelting; des winters heeft ze haar minimum afvoer, 30 tot 40 M3. per sec, des zomers bereikt ze een normaal-maximum van 120 tot 200 M3. per sec. Dit regime wordt verstoord door buitengewone hooge waterstanden.

Bij buitengewone regens en voornamelijk dan wanneer ae regengrens zich verhoogt, waardoor het regengebied vergroot wordt en tevens de in de bergen aanwezige sneeuw tot afvoer komt, voert de Maipo wel van 1000 tot eenige duizenden M3. per sec. af.