N°. 48 — 1925

gewestelijken en plaatselijken Geniedienst te Soerabaja, J. W. Platte; bij het bataljon Genietroepen te Tjimahi, de kapitein der Genie bij den gewestelijken en plaatselijken Geniedienst te Magelang, A. Treffers.

Benoemd: gerekend van 30 December 1921, tot reservekapitein der genie, G. van Galen Last, ir. C. I). Volker en J. M. Beckman; tot reserve-len luitenant der genie J. A. Kattenbusch en M". Wins; tot reserve-len luitenant der infanterie ir. J. N. van Geelen; gerekend van 27 Mei 1925, tot reserve-len luitenant der artillerie, ir. I. P. M. Sonneveld en ir. A. H. W. Selleger; tot reserve-2en luitenant der artillerie ir. O. S. Vrijburg en ir. D. P. van Leeuwen; tot reservelen luitenant der genie ir. 1'. A. G. Asselbergs, ir. 0. H. van Schoonneveldt en C. W. Geerlings ; tot reserve-len luitenant der genie voor bijzondere diensten B. P. Lange.

PERSONALIA.

* Ir. G. L. Goedhart, ingenieur bij de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorweg-materieel (Werkspoor) te Amsterdam, treedt met ingang van 1 December 1925 in dienst van de Mannesmannröhren Werke ten behoeve van het Röhrenverband te Düsseldorf.

* K. F. ten Geuzendam is sedert 15 November 1925 werkzaam bij de Hengelosche Electrische en Mechanische Apparatenfabriek (Heemaf) te Hengelo (O.), afdeeling Export.

* Ir. P. H. ZijDERVELD, voorheen administrateur van de Empresa Minera Monte Blanco in Bolivia, is, sedert 1 Oetober 1925, werkzaam als ingenieur bij de Patifio Mines & Enterprises Consolidated Incorporated te Llallagua (Bolivia).

* Ir. B. A. Th. Brusse, vroeger ingenieur bij de X. V. „Bitumenweg" te Utrecht, is benoemd tot. ingenieur bij de „Westdeutsche Wegebau Gesellschaft" te Soest in Westfalen.

Herplaatsing wegens misstelling.

* Aan ir. J. S. van Nijmegen Schonegevel, ingenieur le klasse bij den Dienst van Weg en Werken der SamarangJoana Stoomtram Maatschappij ter standplaats Semarang, is Europeesch verlof naar Nederland verleend.

* Ir. A. S. Carpentier Alting, ingenieur 2e klasse bij de Semarang-Cheribon Stoomtram Maatschappij (standplaats Tegal) is overgeplaatst naar de Samarang-Joana StoomtramMaatschappij (standplaats Semarang).

* Ir. R. Smit is, sinds 15 November 1925, werkzaam als scheikundig ingenieur bij het Rijksvetbureau, gevestigd in het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht.

* Ir. W. SI. Kor, assistent in de Toegepaste Mechanica aan de Technische Hoogeschool te Delft, is, met ingang van 1 December 1925, benoemd tot. ingenieur bij het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Haarlem.

— Ter benoeming tot directeur van de Koninklijke school voor kunst, techniek en ambacht te VHertogenbosch zijn voorgedragen ir. H. W. E. Damerau, leeraar aan de middelbare technische school te Heerlen, en ir. G. H. M. de Groot, leeraar aan de Electrotechnische school te Amsterdam.

KONINKLIJK INSTITUUT VAN INGENIEURS.

Verslag van de gedelegeerden by de eindexamens van het Nederlandsche Teehnicum-Amhem (P. B. N. A.) in 1925.

Aan den Raad van Bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs.

Ook dit jaar heeft de directie van bovengenoemde school het verzoek tot het Koninklijk Instituut van Ingenieurs gericht om haar eindexamen, het 16de, te doen bijwonen door twee gedelegeerden.

Die examens hadden schriftelijk plaats te Utrecht op II—18 April en mondeling te Arnhem op 4 en 5 Juni 1925.

De schriftelijke examens bestonden ook dit jaar uit een tentamen, waarbij de leeraren der school eenige vragen hadden opgegeven uit een reeks van den candidaten te voren aangegeven vraagstukken, welke met de leerlingen gedurende het. correspondentie-onderricht behandeld waren, en voorts uit een daarop volgend onderzoek, waarbij vraagstukken opgegeven werden, opgemaakt door examinatoren, niet leeraren der school, te zamen met de leeraren.

Behalve dat een nieuwe cursus is geopend voor hen, die zich willen bewegen in de richting van het Bouwtoezicht, en in dit vak dit jaar een examen afgelegd werd, hadden geen belangrijke veranderingen in de cursussen plaats.

Ui het verslag van het eindexamen, hetwelk ten vorigen ja re voor de eerste maal door gedelegeerden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs werd bijgewoond (zie De Ingenieur 1924, No. 27, blz. 512 e. v.), zijn uitvoerige beschouwingen gewijd aan het doel, de beteekenis en de inrichting van het correspondentie-onderwijs, dat door het P. B. N. A. wordt gegeven. Belangstellenden in dit voor groote groepen van ons volk blijkbaar onmisbaar technisch onderwijs vermeenen wij naar dat gedocumenteerde verslag te mogen verwijzen.

Het aantal aspiranten voor de eindexamens bewoog zich ongeveer op het zelfde peil als verleden jaar. Het resultaat der examens is in onderstaanden staat aangegeven.

Overzicht van het resultaat van het P. B. N. A.-Examen, afgenomen in de maanden April en Juni van het jaar 1925.

VEREENIGING VAN DELFTSCHE INGENIEURS.

Bureau tot plaatsing van ingenieurs in Nederland en Koloniën.

Een aanvrage is ontvangen voor een kortelings afgestudeerd jong Delftsch ingenieur met diploma's voor electrotechniek en werktuigkunde.

Bestemming Java. Aanvangsbezoldiging f 350 p. m., jaarlijks opklimmende met f 25 p. m. Jaarlijksche gratificatie (onder gewone omstandigheden) ongeveer gelijk aan 3 m. traktement.

Uitzending 2de klasse mailboot. Tegemoetkoming uitrusting f 500. Contract 3 jaar. Na elke 6 jaar Indisch verblijf 6 maanden verlof met behoud van gedeeltelijk salaris.

Zich mondeling (Dinsdag 1 of Vrijdag 4 December 1925 tusschen 10 en 12 of 2 en 4 uur), dan wel schriftelijk, aan te melden te 's-Gravenhage, Prinsessegracht 23.

De beheerder, ir. J. P. Textor.

Aantal candidaten.

Examen Opge- Schriftelijk Mondeling Studietijd

Geslaagd

geven Tentamen Examen Examen |

Aspirant Bouwkundig

opzichter .... 22 21 21 19 14 ! Asp. Waterbouwkundig

opzichter .... 3 3 2 2 2 a

Waterbouwk. opzicht. 6 4 4 4 4 g

Waterbouwkundige .1 1 1 2 1 §

Wegentechnicus . . 2 2 2 2 2 -"

Betonfechnicus... 24 24 23 20 14 "3

Technisch ambtenaar c

b/h Bouw- en Wo- % ..

ningtoezicht ... 1 1 1 1 \ §

Asp. Machine con- -c &

structeur ....7 7 7 4 ! 3 a £

Machinist 1 1 1 \ \ § —-

Werkbaas .... 2 2 2 1 1 a '

Asp. Werktuighouwk. "

teekenaar ....1 1 1 1 1 S° g

Werktuigbouwkundig ^

teekenaar ... 1 1 1 1 1 a

Asp. Scheepsbouwkun- §" °*

digteekenaar ... 1 1 1 1 — o £

Auto-monteur ... 1 1 1 1 — 2 H

Autoterhnicus . . . 2 2 2 2 2 a

Asp. Electrotechnisch $

opzichter ... 6 4 4 2 1 ja

Electrotechnisch tee- S5

kenaar 5 5 5 3 2 i=

Ele' trotechnicus . . 1 1 1 1 —

Electro-monteur . . 5 5 5 4 4 £

Machinist-electricien. 4 4 4 2 2 1"^

Zwakstroom-monteur 1111 1

; I 1

Resultaat 97 92 90 75 57 j