Boekbeoordeélingeu.

dat de -wet niet behoorlijk zal uitgevoerd worden. Als de premissen echter valsch zijn, voert de grootste consequentie tot den grootsten onzin. De autoriteits-premisse heeft nog in onze dagen onderscheidene theologen daarheen gevoerd, dat zij consequent tot het postulaat der astrologie, den stilstand en de centraalstelling der aarde volgens Plolemeus terugkeerden.

De heer Eomeijn erkent zelf, dat de voorstanders van leerdwang dagelijks in getal toenemen. Wij mogen dus hopen, dat de wet, die hem beveelt, een volkswensch zal Worden en is zij dat eenmaal, dan heb ik voor de uitvoering geen vrees. Ons volk is niet alleen een vrijheidlievend, maar ook, en niet - minder, een ordelievend volk. En al Ware het, dat de wet alleen diende voor hen, die uit onverschilligheid hun kinderen ongeregeld of in het geheel niet doen onderwijzen, te dwingen , dan zou er veel gewonnen zijn.

Ik meen voldoende aangetoond te hebben, dat de bezwaren , die de heer Eomeijn tegen de invoering van leerplicht oppert, niet dat gewicht hebben, 't welk hij er aan toekent. Onderscheiden rapporten en conolusiën, die sedert de verschijning der brochure openbaar gemaakt zijn, toonen aan, dat de argumenten des heeren Eomeijn geane overtuigende kracht hebben.

Wat het positieve gedeelte der brochure betreft, daarover zal ik kort zijn. Het was alleen mijn doel den leerplicht tegen de aanvallen van den schrijver te verdedigen, "at de heer Eomeijn in het laatste gedeelte zijner brochure voorstelt, is zeker der behartiging overwaard.

Hij wacht getrouwer schoolbezoek van betere waardeering der school door het volk. Daarom wil hij belangstelling ia de school aankweeken, vooral door openbare lessen, waartoe de ouders der schoolgaande kinderen behooren uitgenoodigd te worden.