MotUjelwerk.

beter voldaan hebben, ais hij meer acht gegeven had op kleinigheden.

Weez vooral in het hegin voorzichtig in de keus van vrienden.

Gij kent het versje van Huijgens , getiteld : „ de Goudsmid. Inderdaad, ook in de mensckenwereld schijnen er velen door en door goud, terwijl zij. van nabij beschouwd, maar verguld zijn. Bij de komst van een nieuwen onderwijzer is er veelal wel deze of gene, die er om de eene of andere reden belang bij heeft, met hem goede vrienden te zijn. Houd daarom een oog in 't zeil, of gij wellicht ook iemand aantreft, die juist niet uit de zuiverste beginselen uwen omgang zoekt. Het komt wel eens voor, dat op den duur vele eersten de laatsten en vele laatsten de eersten zijn. Wees jegens allen beleefd, vriendelijk en voorkomend , maar wees tevens voorzichtig en omzichtig, vooral in het begin. Het mocht u anders eens bij ondervinding blijken, dat gij later van dezen of genen moet zeggen: hij was toch de rechte man niet; hij was niet wat hij scheen te zijn.

Wees bedachtzaam in uw oordeel over het dorp en het dorpsleven.

't Is waarschijnlijk , dat gij in uwe aanstaande woonplaats veel zult aantreffen , wat gij anders wenscht. Sluit daarvoor in den eersten tijd niet de oogen, maar den mond. Uitspraken als : „ wat is het hier toch onpleizierig te wonen !" moeten nimmer van u gehoord worden. Zij verbitteren de goede gemeente, die toch veelal meent, dat het in uw dorp recht aangenaam is. Voorts beeft ieder dorp zoo zijne eigen' aardigheden , zijne gewoonten en gebruiken. De eenvoudige» ineenen , dat het juist zóó en niet anders behoort. Zijn die