Boekbeoorcleelingen.

schap geven van hunne handelingen in de school, met het krijt in de hand, konden zij wel. Op de vergaderingen van het onderwijzers-gezelschap bleek mij ook, dat alleen bij de meergevorderden in jaren een helder inzicht in 't gemoedsleven des kinds, vrucht van langdurigen omgang met de jeugd, bestond. Ik kwam alzoo tot het besluit, de jeugdige onderwijzers niet lastig te vallen met een vak , waaraan zij of veel te veel tijd zouden moeten besteden om al was 't maar het pijnlijk van buiten geleerd lesje met eenige zekerheid te expeetoreeren, of waarvan zij schier niets zouden weten, zoo als thans, en waarom zij dus grootendeels zouden moeten worden afgewezen, als 't wezenlijk ernst met die paedagogie was. Nogmaals: geen wassen neuzen meer bij de examens.

Het „ ontwerp, " 'k liep anders nog gevaar van onzelfstandigheid beschuldigd te worden, was gedrukt, toen de voorjaars-examens invielen, 'k Ben toen voor dat paedagogisch examen, om mijn geweten gerust te stellen, eens bij eene beroemde commissie een kijkje gaan nemen. Toen ik echter mijn mond open deed om naar de zaak te informeeren, zei mij al dadelijk de inspecteur, dat het hier, tout comme chez nous, ook zoo al op een gemoedelijk praatje neerkwam, maar dat hij er eigenlijk ook zoo erg veel niet omgaf, want dat hem in zijn leven meer dan eens gebleken was, „dat de grootste theoretische paedagogen de grootste stommeriken in de school waren," welke uitspraak door een der schoolopzieners met een toestemmend hoofdknikken werd bezegeld, 'k "Was in eens in mijn kot gestuwd (vergeving voor de uitdrukking) en heb toen maar niet gezegd, dat ik juist eenig en alleen om wijsheid op dat punt te garen naar Athene was opgegaan.

Voor de onderwijzers van den lsten rang wilde ik een groot onderscheid maken: zij zullen de mannen zijn aan wier