Mengelwerk.

en deugdzaam zijn en wat kan de onderwijzer hieruit leeren ?

12. Beschrijf de bijzondere richting en de voornaamste eigenschappen van een schoolonderricht, dat de opleiding der leerlingen inzonderheid tot het landleven ten doel heeft?

13. Van Welke middelen kan en behoort de onderwijzer Van een gemengde volksschool gebruik te maken om bij de leerlingen godsdienstzin op te wekken ?

Leerzaam waren zijne examens altijd; want meestal werd op een of ander punt, de eene of andere belangrijke zaak, een kwestie van den dag, de opmerkzaamheid van de sollicitanten gevestigd, waardoor dezen aanleiding kregen tot nadenken en studie allereerst, maar tevens bleek bij het onderzoek of hij, die aan het hoofd der school trachtte geplaatst te worden, gewoon was den blik in het rond te slaan of sleehts zijn wijsheid uit zijn boeken putte.

Uit de volheid zijner kennis viel het Delprat gemakkelijk , vooral op het gebied van opvoedkunde , geschiedenis en aardrijkskunde, door het bespreken van enkele punten en feiten , te onderzoeken, in hoever niet slechts het geheugen , maar ook het oordeel had gewerkt en of zelfstandigheid van inzicht tot een vaste overtuiging had geleid. Het is waar : het onderzoek was beperkt en niet veel omvatten d maar de juiste beoordeeling van het geleverde , en zoo scherp als Delprat dat kon, gaf een zekeren waarborg voor een rechtmatigen uitslag.

Merkbaren en blij venden invloed heeft hij dan ook door de examens op het onderwijs in zijn district uitgeoefend. Niet minder dan 87 onderwijzers zijn in een tijdvak van 23 jaren met zijn medewerking tan gevolge van een vergelijkend examen benoemd. Voor geen hunner , hij verzekerde dit bij het neerleggen van zijn betrekking als