Mengelwerk-.

noodzaakt liet gewiekt van ket lickaam op den linker arm en de linker borsthelft te laten vallen en in die kouding zijne taak te volbrengen.

De afstand van de tafel tot de bank moet dus, gelijk aan de schrijftafel van den volwassene , tot nul gereduceerd worden , ja, zelfs moet de achterrand der tafel een paar centimers over den voorrand der bank reiken. Dit beginsel nu op de schoolbank toepassende, stuit men, bij het onbewegelijke van tafel als bank, op de moeielijkheid, dat wanneer aan de bank tevens een doelmatige rugleuning zal zijn verbonden , de kinderen gedurende 2 k 3 uren als 't ware tusscken de rugleuning en den achterrand der tafel geklemd zijn, waardoor men weder in het oude gebrek zou vervallen : gemis van vrije beweging.

Hierin beeft een practisch man , op een zeer eenvoudige wijze , trachten te gemoet te komen. Het was de koopman Kunze , lid van de plaatselijke schoolcommissie te Chemnitz, die daarop geruimen tijd zijn vernuft heeft gescherpt en het vraagstuk , zoo goed de omstandigkeden dit toelieten, heeft opgelost. Hij heeft de geschiedenis van de schoolbank en de wijzigingen, die deze in de laatste jaren heeft ondergaan , van alle kanten nagegaan, en van de ervaring van anderen goed party getrokken.

Hij vervaardigde een stel tafel en bank, waarvan alle afmetingen nauwkeurig met die van de lichaamsdeelen van het kind "overeenkwamen, welke bij het zitten en arbeiden in aanmerking komen. Het tafelblad maakte hij beweegbaar , zoodat het, uitgeschoven zijnde, met zijn achterrand op de hoogte van de maagkuil komt te liggen en alsdan 2 centimers over den voorrand der bank uitsteekt. De bank holde hij op haar vlak S-vormig uit en plaatste rechthoekig op den achterrand van dit vak een massieve houten leuning, zoodanig uitgehold , dat de kromming van het lendengedeelte