Mengelwerk.

zelfvertrouwen, ijver, deugd en welvaart. Heil net menschdom, zoo zulks mocht verwezenlijkt worden!

Vooreerst willen wij ons dan bepalen bij de aanwijzing vau bestaande gebreken en zullen met liet schoollokaal beginnen.

Wij vermeenen niet beter te kunnen doen dan te verwijzen naar het Utrechtsch provinciaal en stedelijk dagblad dd. 2 en 3 Januarij 1870, waarin een open brief voorkomt gericht aanDr. P. Hakting , eerevoorzitter van den schoolbond in Nederland, door den Heer J. de Jong van Beek en Donk. Wij willen daaruit iets overnemen en zien, hoe het over het algemeen met de lokalen gesteld is, waarbij echter in het oog moet worden gehouden, dat dit volgende het verslag is alléén van sommige en niet van alle gemeenten.

In Gelderland bleef nog veel te verbeteren over, wat ruimte en ventilatie op sommige scholen betrof.

In Zuidholland kostte het in enkele kleine gemeenten nog zeer veel moeite, de besturen te bewegen tot het doen van vereischte verbeteringen of vergrootingen en wel vooral om de kosten.

In Noordholland verkeerden nog vele lokalen voor bijzondere scholen in gebrekkigen toestand.

In Zeeland waren nog in eenige gemeenten plannen voor den bouw van nieuwe of de verbetering van bestaande schoollokalen in overweging.

In Utrecht werd nog met enkele gemeenten door het schooltoezicht over verbeteringen onderhandeld en hier en daar toezegging daarvoor gedaan.

In Friesland werd nog maar waartoe verdere opsomming ? In de overige provinciën zijn de toestanden bijna dezelfde.

Het blijkt dus, helaas! dat er, niettegenstaande de door de regeering gegeven voorschriften, nog veel op de lokalen valt aan te merken. Gaarne stemmen wij toe, dat het moeie-