Boékbeoor dedingen.

van A. van Humboldt en meer andere (n). benevens aanteekeningen uit tijdschriften en reisbeschrijvingen."

In hoeverre die aanteekeningen zijn te vertrouwen, dit laten wij voor rekening van den schrijver , al kennen wij meer gezag toe aan de anderen, niettegenstaande den grooten vooruitgang in de natuurkundige wetenschappen, die zelfs den geleerdste en verstandige behoedzaam maakt in het stellig beslissen van sommige punten, waarover nog het een en ander valt te betwijfelen. Dit had de schrijver o. a. wel in het oog mogen houden bij de beschrijving van den hagel en enkele andere zaken, waarover men het nog niet geheel eens is.

Taal en stijl zijn over het algemeen zuiver en de betoogtrant duidelijk en goed, doch zeer kort wegens den rijken inhoud. Slechts enkele punten vorderen verbetering, ook in de punctuatie, als: bladz. VI, reg. 7 v. o.; —• bladz. 8, reg. 13 v. o.; — bladz. 24, reg. 5 v. o.; — bladz. 49 , reg. 2 v. b.; — bladz. 72, reg. 14 v. b., waar het woord getrouwde met gepaarde zou moeten verwisseld worden.

Voor het overige verdient dit werkje veel aanbeveling, omdat zeer veel geleidelijk, duidelijk en volkomen , ofschoon zeer beknopt behandeld is. Men vindt er meer degelijks in dan in vele andere werkjes van dien aard, en het wetenschappelijke is hooger opgevoerd dan in vele andere schoolboeken , somtijds wel iets te hoog voor lager onderwijs. Zelfs de geleerde namen van cirrus , cumulus enz. bij de onderscheiden soorten van wolken, ontbreken niet.

Hoezeer wij nu gaarne dit verdienstelijke werkje zouden aanbevelen, toch zijn wij verlegen te bepalen, wie het zullen belmoren te gebruiken. De schrijver noemt het op den titel: „ een leesboek voor jongens en meisjes, " en zegt in 't voorbericht, dat „ de strekking van dit werkje daarin als 't ware reeds ligt opgesloten." Dit is echter te zeer on-