118 Boekbeoordeelirigen.

als de heer van cleeff zegt, omdat eene te strenge behandeling der zaken dezelve voor hen te onverstaanbaar zoude maken; terwijl daarentegen eene al te oppervlakkige beschouwing van dezelve, wederom aan den anderen kant, het doel zoude doen missen. Men diende, naar het ons voorkomt, zoo veel mogelijk de dagelijksche ondervinding te baat te nemen, en uit dezelve niet alleen de gewone axiomata, — want deze zijn, wel beschouwd, ook een gevolg der onder,, vinding, — maar ook nog die waarheden te ontleenen, welke eenvoudig genoeg zijn, om, behoorlijk voorgedragen zijnde, duidelijk ingezien te worden. Op deze wijze kan men, als het ware, van een ander standpunt tot datgene geraken, wat men wil doen kennen. Hierbij voege men eenvoudigheid en duidelijkheid van voordragt, maar tevens ook juistheid van uitdrukking, ten einde, zooveel doenlijk, eenvoudige, heldere begrippen mede te deelen , en verkeerde opvattingen te voorkomen. Zijn de gronden van eenen regel, of formule, desniettegenstaande, nog te moeijelijk om voorgedragen te worden, dan kan men niet anders doen dan denzelven maar eenvoudig op te geyen, en den leerlingen het gebruik deszelven duidelijk te maken. — Voorstellen ter uitwerking zijn ook hier zeer doelmatig, zelfs bijna onontbeerlijk , en een onderwijzer ja^ al wilde hij, tot leidraad, het anders schoone , doch voor den handwerksman in het algemeen te moeijelijke werk van dupin gebruiken , zoude voorzeker het gemis van dusdanige voorstellen gevoelen, en, wilde hij mer-

ke.