Schöolnieuws.

55J

opziener bezocht, en bij die gelegenheid aan den Heer Burgemeester, daar tegenwoordig , hartelijk dank gezegd voor de zorg en opoffering, ook aan deze school te kosie gelegd, te grooter , daar de Gemeente Assendt\lft vier scholen te onderhouden heelt, waarvan er nu drie in zeer goeden siaat zijn. — Ook de Schoolopziener drukte den onderwijzer op het hart het belang van zijnen post, en stelde de zoo lang verlangde verbetering van school en woning voor, als den krachtigsten spoorslag, om met nieuwen ijver werkzaam te zijn; terwijl hij tevens de kinderen aansprak, en alles opgeluisterd werd door gezang en door eenige proeven, welke de kinderen gaven van hunne vorderingen, welke allezins bijval vonden.

Ook voor deze school, die geheel aan het oogmerk voldoet, en tevens eene proef is van verstandig overleg en bezuiniging, heeft de Provinciale kas eene aanmerkelijke som bijgedragen; maar de Gemeentedroeg het meeste, en deed dat gewillig. Dat doet in Nederland volgaarne eene boerengemeente;, voor het school wezen, en spreekt er geen woord over, hoezeer zij voor 4 scholen moet opbrengen; terwijl, bij de zoo hoog geroemde beschaving van Frankrijk en Engeland, in duizende gemeenten geen onderwijs bestaat, en millioenen niet lezeu of schrijven kunnen 1 Wat is ware, wat is valsche beschaving ?

Zaandam. De school voor minvermogenden , maar niet bedeelden, welke alhier zoo veel goeds sticht, is aanmerkelijk verbeterd. De kleinen waren in een afzonderlijk lokaal van

de