Mengelwerk. 797

ten einde hiertoe in staat te zijn is het vooral noodig, dat hij vooraf voor den regterstoel eens strengen onderzoeks trede en aan zich zeiven afvrage, of hij ook in zich de kracht bespeurt, om den sterken tot sterkte, en dep zwakken tot zwakheid te kunnen zijn? — Zegt hem eene inwendige stem: neen! — dan moeten wij hem toeroepen: o vriend! treed toch terug van het pad, waarop gij zijt voortgewaDdeld; vorm en volmaak eerst u zelven, alvorens gy Je hand aan de vorming en opvoeding van anderen wilt leggen l Weet, dat in geen beroep dan in dat der opvoeding de uitspraak waarachtiger is: ,, velen ,, zijn geroepen , maar weinigen uitverkoren."

Vergeef, Lezer! deze praktische uitweidingen, waarmede wij den historischen draad onzes onderwerps afbraken. Wij vatten dien weder op.

Gelijk wij bevinden, dat alle historische gebeurtenissen , welke ons in de rollen der geschiedenis bewaard zijn, te voren door den tijdgeest voorbereid werden —wanneer wij namelijk de gelegenheden, waardoor dezelve ontstonden, aandachtig gadeslaan—en eindelijk tot rijpheid zijn gekomen ; zoo zien wij dit ook plaats grijpen , ten aanzien van het groote opvoedingsplan der Voorzienigheid tot hoogere ontwikkeling en volmaking van den menschelijken geest en tot verheffing van denzelven tot eene hoogere mate van kennis. Ook de eerste Onderwijzers van het Christendom «vonden in den toenmaligen geest des tijds eene krachtige voorbereiding, met betrekking tot den gezegenden voortgang hunner leer. De voordeden, welke hun de zedelijke gesteldheid des Romeinschen Rijks

Bijdr. Sept. 1834- Fff aan-