IN HET HUNSINGO-KWARTIER, ij

het gcheele Hunfingo Kwartier geénè klagtéfi over de bepaling der fchoolgelden zijn ingekomen.

Vele fcholen van dit Kwartier zijn geheel, andere gedeeltelijk verbeterd, zoo dat fommigen zelfs van Hechte goede fcholen geworden zp;, als die te UIr urn, Obergum, Uithuizen, alle kinderrijke Dorpen, en meer anderen. Op gcene van de fcholen in dit Kwartier worden oude boeken gevonden. — Eenigen van dezelve munten waarlijk uit, en van dezen in een volgend (tukje weiligt iets naders. — Ook is het 1'prekcn met de kinderen over het gelezene en het ondervragen daarover, bij voorbeeld, over rochows Kindervriend en dergelijke boekjes, zelfs over het eerfté Spellebóekjé , dat Hechts verfiaanbare woordjes bevat, algemeen in de fcholen van dit Dis'tricl ingevoerd, en ik mag mij vleijen de Onderwijzeren in mijn District het eerst hierop opmerkzaam te hebben gemaakt: voor den tijd toch van mijn fchoolopzigt was het bij dezelve nergens in liet gebruik; maar men hield zich Hechts met fpellen, lezen, fchrijven en rekenen op. Bij ondervinding heb ik geleerd, dat juist dit het beste is, dat men aan ouderwetiche meesters kan aanraden, ten einde derzelver fcholen te verbeteren, cn het eerfte, waarvan men, indien zij anders een goed oordeel bezitten, bij dezelve eenig goed gevolg kan verwachten het welk hen ook finaak geeft voor het fchoolhoudcn, en hen hunnen post met meer genoegen doet waarnemen: ik voor mij heb ten minften van dusdanig een begin meermalen de beste vruchten gezien. — Het getal der reC 3 kö-