KOSTSCHOOL TE ZAANDAM.

het gene door een hunner overluid wordt voorgelezen.

Bij de twee hoogfte klasfen wordt het Franseh al lezende in het Nederduitsch vertaald en vervolgens over het nuttige en leerzame, dat het gelezene oplevert, gefproken; waarna deze fchooltijd, zoo als zulks ook des morgens plaats heeft * wordt befloten met het opzeggen vut Franfche lesfen, die in den tusfehentijd van buiten geleerd zijn geworden.

' De avond is alleenlijk tot het Rekenen, de Meetkunde of de Stelkunst belterad ; wordende, wederom in een afzonderlijk vertrek, elke klasfe beurtelings geoefend in de gronden der Rekenkunde en het Rekenen uit het hoofd; terwijl de overige leerlingen zich bekwamen tri het Vaardig oplosfen van rekenkundige voorftellen, voornamelijk van de zoodanige, welke meest toepasfelijk zijn op het dagelijksch leven en den koophandel 5 en terwijl voorts eenigen van de eerde of hoogde klasfe in de Meetkunde en de Algebra onderrigt ontvangen.

Des woensdags voor den middag wordt aart elke klasfe een dukje, naar de vatbaarheid en vorderingen der leerlingen berekend, in het Franseh gedicteerd, om door hen in het Nederduitsch vertaald , ontleed , geanalyfeerd , en tegen den volgenden dag van buiten geleerd te worden; terwijl zulks ten aanzien der eerde klasfe wordt af gewis feld door het vervaardigen van eigen of het verbeteren van gebrekkige opdeden « waarin voorbedachtelijk fouten gemaakt zijn tegen de regelen der woordgronding en der woordvoeging. Voorts wordt het overige van

de-