Mengelwerk.

waarheid in zich bevat. Deze overtuiging is bij ons bevestigd geworden door den Heer Bossaed , die op dit oogenblik zich in ons midden bevindt. Hij wijkt, wel is waar, van de phrenologen af in dit opzigt, dat hij de phrenologische kennis van den niensch niet blootelijk op de phrenologie laat rusten, maar tevens ook op do physiognomie, in 't algemeen op geheel het uiterlijke, voorkomen des menschen. De resultaten, welke hij langs dezen weg verkrijgt, mogen in zeer hooge mate gelukkig worden genoemd.

Gisteren bezocht hij de strafgevangenis te dezer stede, Welke, bij het groote aantal gevangenen, voor den zielkundige oen uitgebreid veld voor zijne onderzoekingen aanbiedt, en had de goedheid, in tegenwoordigheid van de hoofdambtenaren van het huis en andere personen, zooals den Heer Procureur-Generaal en den Heer Regerings-Departementsraad voor het strafwezen, den toestand van den geest (geistige Bescliaffenheit) van onderscheidene gevangenen te beoordeelen. Hem werden geVangenen van de meest verschillende kategoriën voorgesteld. In de eerste plaats een jong mensch van 26 jaren , wiens opvoeding in zijne jeugd verwaarloosd was, goedaardig, maar nu en dan door eene soort van zinneloosheid overvallen wordende, bitseh en wederspannig, doorgaande onzelfstandig en in hoogen graad tot het lachverwekkende overhellende; —■ vervolgens een gevangene van ongeveer 40 jaren, orer 't algemeen gemoedelijk en godsdienstig, inschikkelijk, in donkere oogenWtkken diep ter neder geslagen, en alsdan, dewijl hij 111 wanhoop verkeert, bij wezentlijke of vermeende beleedigingen, hevig opstuivende en tot dadelijkheden overgaande ; — voorts oen man, tusschen 80 en 40 jares