Mengelwerk.

„ Vindt men zoo in de meeste schoolwetten strafbepa-' lingen tegen de ouders op het schoolverzuim der kinderen, te vergeefs zal men daarin bepalingen zoeken, waardoor, zoo als bij ons, de kinderen om der vaccine wille van de school worden geweerd. Op welke wijze, door welke strafbepalingen elders de vaccine wordt bevorderd, durft Uwe Commissie, bij gebrek aan genoegzame inlichtingen op dat punt, niet beslissen.

„ Dat er evenwel op dat punt strenge maatregelen worden genomen, mag men met zekerheid opmaken uit de schrijvers over die materie, welke allen de Inoculatie en de Vaccine als zaken, tot de zorg der medische of gezondheids-politie behoorende, aanbevelen, en ze, wat het regtspunt betreft, gelijk stellen met quarantaine-maatregelen. Men zal welligt de vraag opperen: zijn zulke dwangbepalingen, met opzigt tot het schoolwezen, overeen te brengen met de vrijheid en gelijke bescherming Van persoon en goederen, bij de Grondwet aan allen, die zich op het grondgebied van den Nederlandschen Staat bevinden, gewaarborgd? Uwe gecommitteerden aarzelen niet, die vraag toestemmend te,.beantwoorden. Onze Nederlandsche wetten toch leggen aan de ouders op, niet slechts de verpligting hunne kinderen te onderhouden, maar ook ze op te voeden; de wet verbiedt den Vader zijn kroost willekeurig te onterven, te slaan of op te sluiten; de wet gebiedt hem een deel zijner zoons tot Verdediging van den Staat af te staan: en zoude dan nu de Staat, die er allezins belang bij heeft om bekwame Staatsburgers te kweeken, in zijn eigen belano-, in liet belang dier kinderen zelve, wier belang medebrengtT dat 2U eene voldoende verzorging en opleiding naar ligchaam en geest erlangen, de onwillige ouders niet kunnen