Mengelwerk.

dollars voor dezelve bestemde. In 1803 werd de Commonschool-Fund tot stand gebragt, en tien jaren later het stelsel geregeld. Thans, na verloop van omstreeks 35 jaren, zijn 11—12000 vrije scholen aanwezig, in welke meer dan 700,000 kinderen onderwezen, en waaraan jaarlijks nabij de 3 millioen ten koste gelegd worden. Bij ontstentenis van schooldwang, blijft ongeveer | der kinderen zonder onderwijs. — In Pensylvanie is men nog zoo ver niet, en, 't is treurig het te moeten zeggen, het duitsche element is hier oorzaak van stremming, waaraan de invloed der geestelijken niet vreemd is. — In de nieuwere Staten doet het besluit van het Congres, van 1785, volgens hetwelk een zesendertigste gedeelte van de Staats-landerijen aan de Common-schools ten goede komt, aan de volksopleiding veel goed. De met de scholen verbonden boekverzamelingen mogen hier niet worden voorbijgegaan, nademaal zij tot voorgezette opleiding van zoo groot aanbelang zijn. In den Staat New-York zijn er 11—12000, met een getal van ongeveer 2 millioen boekdeelen. De mij bekende zijn van voortreffelijke, inzonderheid tot geschiedkunde en natuurkundige wetenschappen betrekkelijke werken voorzien en worden vlijtig gebruikt. In het Zuiden is 't met de volksscholen, en met het bezoeken derzelve, jammerlijk gesteld. Ten aanzien van het laatste diene het volgende: De bevolking van Virginia en die der beide Carolina's overtreft die der 6 New-England-Staten met 300,000; hei aantal schoolkinderen in laatstgenoemde is echter negenmaal grooter dan in de eerste. G-inds 580,000, hier 63,000. Een derde gedeelte van de Zuidelijke kinderen zijn, wel is waar, slaven en derhalve van alle opleiding verstoken.