Mengehcerh.

en stichten groot nut. Hiertoe behooren ook de scholen voor weezen, verwaarloosden en kleurlino-en.

Ter zijde van de vrije scholen staat eene menigte van bijzondere scholen (inzonderheid voor meisjes, aan wier opvoeding over 't geheel meer wordt ten koste gelegd, dan aan die der jongens. Deze moeten door het leven opgeleid (geschuif) worden!). In den Staat New-York alleen zijn er 2300, met 50,000 leerlingen. Nademaal zij deels aan sectengeest, deels aan ontoereikendheid van de vrije scholen haren oorsprong te danken hebben, zoo zal haar getal in die mate afnemen, als de laatstbedoelde hooger standpunt bereiken en de verlichting toeneemt. — Goede Hoogduitsche scholen zijn er nonweinige aanwezig. Die, welke door den rijkskanarievogel Eösler (?) is opgerigt en thans door Foldnek, te New - York, bestuurd wordt, alsmede die, welke door den voormaligen rijksafgevaardigde ScHDUDT, te St. Louis is tot stand gebragt, verdienen vermeld te worden. Over 't algemeen mag voor de Duitsche school, zoowel als voor Duitsch leven en werken veel worden verwacht, alzoo na 1848 eene menigte van zeer bekwame mannen naar herwaarts is overgekomen. Welke vorderingen zijn er sinds de laatste jaren niet al op te merken ten aanzien van Duitsche dagbladen, Duitsch gezang en Duitsche gymnastiek (Turnen), om van lofwaardige pogingen in Duitsche tooneelspelkunst niet te gewagen! — Van Duitsch-paedagogische geschriften bespeurt men nog niet veel: een tijdschrift, dat vóór lf jaar te Baltimore in het licht begon te komen, kon zich niet lang staande houden en ging spoedig te niet. Vermelding schijnt te verdienen eene onlangs te New-York uitgekomene brochure, „die Kindergarten", uitgegeven door Wiebe, Lindeman en Doos.