Schoolnieuws.

wenschte ik meer bijzonder op eenige dier aangelegenheden te wijzen, waardoor op de scholen der behoeftigen het hart der kinderen voor goede gezindheden wordt vatbaar gemaakt en opgewekt.

En hiertoe meenen wij, o. a., meer bijzonder te mogen brengen het onderwijs in de Bijbelsche- en Vaderlandsche geschiedenis, waarbij men zich echter ook tot dc beginselen en wat de Vaderlandsche geschiedenis aangaat, tot het feitehjke veelal, zal dienen te bepalen. — Door het eerste toch zal de zucht naar meerdere kennis van Gods openbaring worden opgewekt, terwijl de liefde tot den geboortegrond door niets beters wordt aangekweekt, dan door de kennis van hetgeen op denzelven, zoo in vroeger', als later' tijd, heeft plaats gevonden.

En moge nu ook al dc godsdienstleer zelve niet behooren tot do school, maar tot de kerk, en het lager onderwijs de medewerking van de Geestelijken der verschillende godsdienstige gezindheden vorderen (waartoe de gelegenheid op de scholen zoo veel mogelijk moet worden opengesteld), het neemt niet weg, dat men den kinderen, waar het te pas komt, hunne zonden en verkeerdheden moet doen gevoelen, en bij hen levendig de behoefte naar Godsdienst, de ziel van alles, en zonder Welke men niets is, dient op te wekken !

Ook zullen vooral de hoofdwaarheden der godsdienstige zedeleer eene voorname plaats bij het onderwijs behooron te bekleeden, en de kinderen daarmede als 't ware moeten doortrokken worden, gelijk geschieden kan door het medcdcelen van opmerkelijke korte verhalen, alsmede door het doen van buiten leeren van korte spreuken en versjes, welke daarop van toepassing zijn. Hierdoor zullen zij zich ongemerkt door raadgevingen verge-