Schoolnieuws.

het volgens den loop der natuur vergund eene halve eeuw, in eene zelfstandige betrekking, werkzaam te mogen zijn, en verreweg de meesten van hen, die met de schoolhervorming hun werk waren begonnen, hadden bij onze feestviering hunne taak hier op aarde reeds voleindigd. Velen hunner hebben echter het geplante struikje zich fier zien ontwikkelen, enkelen ook, met ons, het tot eenen statigen boom zien opgroeijen, die wel, door hevige stormvlagen bewogen, soms takken en bladeren moest verliezen; maar» toch vast op zijne wortelen is blijven staan en nog sierlijk prijkt, En mogen ook sommigen de bijl aan den wortel willen leggen, hij zal blijven groeijen zoo lang Neêrlands volk verlichting en beschaving zal blijven op prijs stellen, en zijn bestaan niet aan eene onzekere toekomst ten offer zal willen brengen.

Onder die enkelen, die zoo schier van den beginne af hebben gearbeid om de heilzame bedoelingen van den Staat, ter verbetering van het Lagere schoolwezen, te bevorderen en ingang te doen vinden, behoort ook een achtingwaardig grijsaard, die thans op ons verzoek zich in ons midden bevindt, de onderwijzer H. Reinders , van Woliersum. Den 3 Junij 1803 zijn' vader te Wollersum vervangende, heeft hij onafgebroken eene halve eeuw aldaar als onderwijzer werkzaam geweest op eene wijze, die hem de liefde zijner leerlingen, de hoogachting en dankbaarheid der ouders, de goedkeuring en den lof van allen, aan wie achtervolgcns het toezigt op zijne school was toevertrouwd, of die in ons vaderlandsch schoolwezen belang stelden en hem kenden, in eene ruime mate hebben doen verwerven.

In eene der eerste vergaderingen van Schoolopzieners» te 's Gravenhage in Julij 1804 gehouden, toen ReindekS