Mengelwerk.

lijke toeren met eene gemakkelijkheid en bevalligheid verrigt werden, die den beschouwer schier het moeij"' lijke en onuitvoerbare voor den ongeoefende deden vergeten. Vele verschillende springoefeningen, op een paard uitgevoerd, gaven mede overtuigende blijken van de ge' oefendheid der leerlingen. Zij trokken misschien niet he* minst de aandacht, hoezeer zij in ons oog niet die heilzame strekking hebben als veelvuldige andere oefeningen» die wij hadden gezien. Met oefeningen in 't schermen en batonneren werd deze openbare les, die van half vier tot zes uur duurde, besloten. Door de keurige hoorn' muzijk van het hier liggende garnizoen werd zij niet weinig opgeluisterd en vervrolijkt,

Met genoegen, wij mogen dit niet met stilzwijgen voorbijgaan, merkten wij onder de leerlingen, en onder de. verstgevorderden, vele kweekelingen op tot Onderwijzers, en daaronder bijna alle leerlingen def kweekschool voor Onderwijzers van het Departement; en lazen wij onlangs in onze Couranten een berigt ui* Haarlem, dat men daar het plan had, om onderwijzers tot gymnastici op te leiden, hier overtuigden wij ons» dat vele onzer toekomende onderwijzers reeds goed ge' oefende gymnastici zijn, en niet alleen doelmatig de oefeningen zullen kunnen leiden, maar zeiven er goed in kunnen voorgaan. Bedriegen wij ons niet, dan werd hief reeds in het jaar 1837 de Gymnastiek door den spreker ingevoerd en namen de onderwijzers - kweekelingen reeds voor meer dan 15 jaren hieraan met veel vrucht deel.

Immers de Commissie der Normaalschool vergunde» zoo als wij vernemen reeds jaren lang, aan al de kweekelingen, ondermeesters en onderwijzers, die verlangen» om met de gymnastiek nader praktisch en theoretisch