2 20

bij de hoofdstad des lands, die rijke koopstad, menigen aanval te doorstaan had.

De minnaar der literatuur kan geen andere plek in ons land aanwijzen, waar zooveel groote mannen, elk een persoonlijkheid in artistiek of wetenschappelijk opzicht, in de Gouden Eeuw bijeen plachten te komen, te zamen denMuiderkring vormende.

Hooft resideerde toen op het Slot in zijn waardigheid van

Baljuw van Naarden en Gooiland, Drost van Muiden, Slotvoogd of kastelein van het Huis te Muiden, Hoofd-Offkier der Stad

zullen logé's een gastvrouw niet altijd welkom zijn geweest! Tesselscha was van het begin tot het einde het middenpunt van den Kring. Zij had een zeer goede opvoeding genoten en was behalve een „femme savante" geestig, handig, vroolijk en mooi. Begrijpelijkerwijze werden alle mannen van het Muidensche gezelschap achtereenvolgens op haar verliefd, welke min of meer serieuz_e gevoelens na het blauwtje, dat allen bij haar liepen, veranderden in warme vriendschap. Zij koos zich een echtgenoot buiten den kring, een gewezen zee-officier, die, althans in de

Weesp, van Weesperkarpsel en Hoog-Bijlemer, en Kolonel der oogen der Kring-leden, niet in haar schaduw kon staan. Zij schonk

Schutterij. Oef, wat een titels. Toch schijnt zijn positie wel deftig hem echter een groote liefde en bleef hem ook na zijn dood trouw,

en begeerlijk, maar niet belangrijk geweest te zijn. hoewel velen haar tot een tweede huwelijk trachtten over te halen.

Hnnfr w« naar aW.meen bekend is. een man van breede ont- Dit Paf echter ook toen geen aanleiding tot drama's en tragisch

wikkeling en fijne beschaving, van groote kennis en veel smaak, gebroken harten, maar tot menig geestig versje en aardig-pla-

van talent en werkzaamheid, kunstzinnig en geestig, Hij was zeer gastvrij, als hij, naar gewoonte, 's zomers met zijn gezin op het Muiderslot verbleef, maar ... hij koos zijn gasten. Het waren vrienden die, vaak naast hun zaken, op een of ander gebied van kunst of wetenschap iets presteerden. Voor elk hunner was de aanwezigheid der anderen een aantrekkelijkheid. Ze toonden elkaar hun werk en werden becritiseerd of gecomplimenteerd, soms ook werden verbeteringen voorgeslagen, „betuttelen" heette dat. Ook werd er gemusiceerd, tooneel gespeeld, gewandeld en vóór alles met geest en verstand geconverseerd. Ook op gesprekken is van toepassing, wat de biograaf der meisjes Roemer van haar correspondentie zegt:

Kaats en scherts en heeft geen val

Zonder overgaanden bal. Van Baerle, één der leden van den Muiderkring, schreef aan een vrind over zoo'n avondje — veelal was het voor velen meteen een

logeerpartijtje -: „De vergadering der vrienden te Muiden is aan

genden brief. Huygens vertolkte aller gevoel, toen hij m zijn grafschrift op haar zei:

Laet niemand sich vermeten Haer' onwaerdeerlickheit in woorden uyt te meten.

Ondanks den velen tijd, dien Hooft aan zijn gasten besteedde, en ondanks de beslommeringen die zijn ambt meebracht, vond hij nog gelegenheid zeer veel literair werk te verrichten. De bekende Nederlandsche Historiën zijn bijna geheel op het Slot geschreven, een werk, dat zéér veel uren arbeids vereischt moet hebben. Hooft studeerde en schreef in een 6-hoekig koepeltje in den tuin - hierbij is te bedenken, dat hij slechts 's zomers het Slot bewoonde -. Ook zijn correspondentie deed hij daar af, blijkens de toevoeging „Uyt het Torentjen", die op bijna al zijn brieven, die uit Muiden geschreven zijn, bij de dateering voorkomt. Vroeger meende men ten onrechte, dat één der torenvertrekken hem tot studeerkamer

gekondigd over 14 dagen. Wij zullen eenige dagen zitting hou- gediend had, latere nasporingen en vondsten brachten echter aan den. Het zal een provinciale, geen nationale Synode zijn.1) het licht, dat hij er een tuinhuisje mee bedoelde. Menigmaal is het

Alleen uit Holland zullen geleerde en ernstige mannen worden bezongen, o.a. door Vondel:

Uit Den Haag twee'

,Er zal niet gesproken

opgeroepen

X^llCCIl UIL JL JLUliaild. ^Ull^ll Lii ^iiju^ ±±xu.im~*±

opgeroepen. Uit Den Haag twee" . . . „Er zal niet gesproken worden over onze kooplui, die uit Japan zijn weggejaagd, of over de overgave van Perpignan, of over schepen, die in de Libysche Zee zijn genomen, maar alleen over studie. Over den afloop en het gevolg van een zoo gewichtige vergadering zal ik U inlichten. Wij zullen niemand in den ban doen behalve de harden en de drogen."

Die bijeenkomsten op het Muiderslot beleefden vooral hun fleur tijdens Hooft's tweede huwelijk, al bewijst Vondel's graf¬

schrift op de eerste vrouw van Hooft, dat er ook toen plaats hadden en dat zij een geziene en lieve gastvrouw was. Het luidt aldus:

(Zij) won elcx hart, als een slavin Van ieders nut en geen Drostin Van Muydens hooge slot; Zy erv' haar prys by Godt.

Maar ten tijde, dat Hooft's tweede vrouw den scepter zwaaide, schijnen de logeerpartijtjes en „soiréetjes" op het Muiderslot aan de orde van den dag geweest te zijn.

Beide slotvrouwen waren goede pianisten. En zangeressen had de Muiderkring er twee, nl. Maria Tesselschade Roemers en Francisca Duarte. Uit een brief van Hooft aan Baak, ook één der vaste en geziene gasten van het Slot, citeer ik: „Wij hebben hier Joffre Tesselschae ende verwachten daerby de Fransche nachtegael, dat . is Joffre Francesca Duartes. Op deze keeltjens noodigh jck eenighe ooren, op éénen dag ujt en thujs, te weeten." — De laatste toevoeging zal wel op instigatie van vrouwe Leonoortje geschreven zijn. Ook in 1631

Zomtydts kiest ge 't zeskant huiske

Voor uw afgescheiden kluiske. En zijt in deeze eenzaamheen Nimmer min dan dus alleen.

en door Brandt:

Hier zyn wy op de plaats, daar Hooft den nydt verachtte. Hier zyt gy op de plaats, daar Hooft naar wysheit trachtte, en door Vos:

De Groote Hendrik quam uit deeze

[kleene Tooren

Veel leevender van geest, dan uit zyn

[moeders schoot:

Daar wiert hij voor een poos, hier voor [altydt gebooren. *)

Het torentje is helaas geheel verdwenen, en het had weinig gescheeld of ook van het slot zelf was niets meer over geweest. Toen de tijd der drosten voorbij was, geraakte het in verval. In het einde der achttiende eeuw diende het voor kazerne en gedurende de negentiende voor munitiemagazijn. In 1825 werd het bedreigd met verkoop in het openbaar voor afbraak! De advertentie's hadden reeds in de krant gestaan, maar er brak zoo'n storm van verontwaardiging los, o.a. zich uitende in rekesten, dat „op hoog bevel" de verkoop geen voortgang vond. Ook vele „dichter"pennen waren in beweging gebracht door het vreeselijk lot, dat het „hooge huys te Muyden" beschoren scheen. Van Lennep b.v. schreef:

Speelt u de Drossaert niet voor oogen?

Die Hooft, wiens uitgebreid verstand,

!) Dit was dezer dagen.

een toespeling op den kerkdijken strijd

Drinkglas, door Anna Roemers versierd in 1621

Uit: A. D. Schinkel, E:schr. v. merkwaardig; Driikglazen en Bekers, p. 2

l) Toespeling op Hooft's werk aldaar ^ 1620 geschreven.

„Hendrik de Groote'