DE BEDROGENE

onderhoud aan mij had voorgesteld — nam echter zonder antwoord stil en zwijgend hare hand, die hij eerbiedig kuste. Vol verbazing zag ik naar dit merkwaardige echtpaar: dezen onophoudelijk over het geheele lichaam — als was alles wat hij aan zenuwen en gevoelens uit het leven overgehouden had in een laatsten, doch onverwacht heftigen opstand gekomen, dien hij echter geheel machteloos was te bedwingen, zoowel als te uiten — bevenden, ouden man, wiens handen zoo hevig sidderden, dat men bij den aanblik daarvan zich bijna door eene duizeling bevangen voelde, en deze prachtige, bekoorlijke, jonge en sterke vrouw als de grootst mogelijke tegenstelling daarnaast, gevolgd door den zwijgenden, gladgeschoren knecht, wiens als een masker gesloten gezicht thans niet de geringste deelneming of ontroering verried, en die hierbij toch ongetwijfeld een eigenaardige rol spelen moest.

Men leidde ons in een klein, door den heer de R. voor ons gereserveerd vertrek, terwijl ik plotseling bemerkte, dat de knecht, koetsier, kamerdienaar of wat hij mocht zijn geweest, verdwenen was. Dit alles had op eene zoo merkwaardige wijze plaats gevonden, dat het mij niet het geringste zou hebben verwonderd, wanneer deze man mede met ons aan tafel had plaats genomen, en ik eigenlijk alleen nog het verschijnen der drie bandieten verwachten kon.

Eerst toen wij ons tezamen aan tafel gezet hadden, zag ik hoe oud de heer de R. was. Zijn bijna geheel tandelooze mond kauwde lang en moeizaam op de spijzen, waaruit hij slechts aarzelend en voorzichtig eene keuze deed. Onder het stil-schemerende, matte licht der kleine, elektriesche lampen groeven zich de schaduwen om zijne oogen, aan de slapen en in de wangen zoo diep en scherp, dat zijn gezicht eêr dat van een doodskop scheen, dan aan een levend hoofd te kunnen toebehooren. In de uiterste verbazing zag ik hem aan zonder te kunnen begrijpen, welken hartstocht dit levende lijk zoo ongelooflijk sterk moest beheerschen.

Ons tafelgesprek was niet minder merkwaardig dan al hetgeen daaraan was voorafgegaan.