EEN BOEK OP DE GRENS

antecedenten. Haar uiterlijke verschijning staat al evenzeer op zichzelf zonder eenig schakelverband met een voorbije periode als haar zoogenaamde levensbeschouwing. Vergelijkend materiaal dus, lag hier voor den schrijver allerminst gereed. Maar we zeiden het reeds, van Hulzen observeert met buitengewone scherpte en voor hem, van wien verwacht moest worden, dat hij geheel stond buiten de sfeer van het moderne jongelui's-bestaan, was het geenszins moeilijk door te dringen in het wezen van deze beide menschen die hij in het leven heeft geobserveerd, zóó grondig en onverbiddelijk, dat niets voor hem verborgen is gebleven. Door zijn figuren te plaatsen tegen het fond van den tijd waarin de oude mevrouw Roovaarts leefde, heeft hij aan zoon en dochter een nog sterker reliëf gegeven. Zoo staat dit boek min of meer op de grens van twee geslachten, die ieder hebben hun eigen mode en tradities en levensovertuiging. De conflicten tusschen ,,ouderwetsch" en „modern" konden bij de behandeling van deze stof niet uitblijven en de tragiek daarvan komt in hoofdzaak tot uiting in de figuur van de oude mevrouw Roovaarts, die, hoe goed zij ook poogt concessies aan den geest des tijds te doen, niet op kan tegen den stormwind dien haar hyper-moderne dochter nu en dan door het huis laat waaien.

Ja, die „geest des tijds"! De jongeren zijn er vol van, maar zoo zelden bedenken we wat er omgaat in de ouderen van dagen, die tegen de bonte verschijnselen van het moderne leven aanzien en ze zoo moeilijk aanvaarden kunnen. Zij zien angstig rond in deze wereld vol onrust en verzet, met ook maar niets dat opheft en houvast biedt. De oude mevrouw Roovaarts gaat er onder gebukt, maar zij bewaart zooveel mogelijk haar pose van aristocrate tegenover haar beide kinderen. Tegenover Marjan, haar dochter vooral. Marjan is egoïstisch, koel, berekenend, hooghartig en laatdunkend. Zij gaat tegen den zin van haar moeder op Zondagmiddag naar het theater, ze zet haar verlovingsplannen door en later haar trouwplannen, nuchter en wei-overwogen, terwijl haar broer in Davos op het