KRONIEK

desnoods nog wel dulden, mits hij in overeenstemming met de bestaande wetten des Rijks en met zijn kroningseed regeerde. En tot zulk een rol nu juist kon James II zich niet resigneeren en dus zette hij zich regelrecht in tegen den dringenden raad des Pausen en in maar al te strikte gehoorzaamheid aan de wenken van Frankrijk's Monarch met alle macht en kracht aan den reuzenarbeid der terugbrenging van geheel een groot volk van haeretieken in den schoot der Moederkerk. De gevolgen waren gemakkelijk te voorzien en een steeds sterker wordende ontevredenheid verspreidde zich door alle rangen en standen der Engelsche natie. Geen wonder was het dus, dat de sinds geruimen tijd op het continent en voornamelijk in de Républiek der Vereenigde Nederlanden vertoevende oudste der acht natuurlijke zonen van wijlen Koning Karei den Tweede, aan wiens wettige gemalin Catharina van Braganza, eene geborene Infante uit het Huis der Koningen van Portugal en der Algarven, naar men weet, de kinderzegen steeds bleef ontzegd, de verzoeking te sterk werd en hij, hoewel tegen den raad van zijn neef en nicht te 's-Gravenhage en stellig buiten eenige medewerking zoowel hunnerzijds als van den kant der Staten, met behulp zijner talrijke aanhangers aan beide zijden der Noordzee een expeditie op touw zette, die hem, naar hij hoopte, niet slechts zijn onder sequester gestelde uitgestrekte landeigendommen zou teruggeven, maar hem ook met den Koninklijken titel op Vader's troon verheffen zou. En James Scott, Hertog van Monmouth, Graaf van Doncaster en Baron Scott van Tyndale, kon eenig, ja, kon veel vertrouwen stellen in een populariteit, die weinig minder groot was dan die, waarop zijn Koninklijke Vader zich in het begin zijner door Engeland's zonen en dochteren met zoo intens verlangen van God, den Hersteller der legitieme Souvereinen, afgebedene regeering had kunnen beroemen. Terecht noemde men hem sedert vele, vele jaren „the darling of the English people". Had hij zijn tijd weten af te wachten, de kroon van Willem den Veroveraar ware ook den zoon van Charles Stuart en Lucy Walters, die volgens het onwrikbaar