ENGELSCHE BOEKEN VAN HEDEN

de „Golden Lion" is een bruut en als ten slotte het schip onklaar raakt, er een muiterij onder het scheepsvolk losbarst, wordt de arme Blettsworthy, nadat hem een klap met een schroefsleutel is toegediend, in een hut opgesloten en laat men hem alleen op het roerlooze, tot ondergang gedoemde schip. Was de behandeling die hij voor dit incident had ondervonden allerminst geschikt om zijn zenuwgestel tot bedaren te brengen, deze knock-out brengt zijn hersens totaal in de war en als hij ten slotte op Rampole Island belandt, speelt hij daar onder de wilden de rol van „heilige gek". Sir William Orpen heeft den omslag van dezen roman ontworpen en wij vinden hem daar uitgebeeld zooals hij zichzelf zag. Wells vindt hier gelegenheid om zijn denkbeelden over de hedendaagsche maatschappij te ventileeren, die wij, zooals ik reeds eerder schreef, tot vervelens toe hebben moeten slikken; toch geeft hij ons hier iets nieuws wanneer hij de zeden en gewoonten der inlanders beschrijft:

„the slightest infringement of innumerable taboos, „the slightest disregard of ritual observances, „novelties in deportment, any unexpected proceed„ing and even indolence and the incapacity to per„form an assigned task, was punished by a blow on „the head known as Reproof." Die „Reproof" werd toegediend door een sterken inlander, die een knots van 100 Kilo zwaaide en was dus doodelijk. Wells critiseert hiermee de vervolging van communisten en speciaal heeft hij hier op het oog de Sacco en Vanzetti-geschiedenis, zooals uit een later hoofdstuk blijkt.

Op een goeden dag ziet Blettsworthy een vrouw in het water spartelen, Rowena en hij redt haar, maar verliest het bewustzijn. Als hij tot bezinning komt, bemerkt hij dat „Chit", die zijn redder op het eiland was, die hem steeds vergezelde, een professor, een zenuwspecialist is en dat hij slechts zeer kort op dat eiland heeft vertoefd, dat alles wat hij daar heeft doorleefd, zich in de vijf jaren heeft afgespeeld die hij bij Dr. Minchett heeft doorgebracht, pure fantazie van een ziek brein. Ten slotte komt alles op