ENGELSCHE BOEKEN VAN HEDEN

zijn pootjes terecht, hij trouwt Rowena, de jonge nurse, die zelfmoord wilde plegen en die hij uit de Hudsonrivier redde, hij vecht in den oorlog mee en als hij zijn 6een verliest en in het hospitaal den schurkachtigen Graves ontmoet, vergeeft hij dien, zooals hij den kapitein van de „Golden Lion" de verzoenende hand toesteekt wanneer hij hem in een restaurant herkent.

Het thema is niet nieuw, hoe dikwijls hebben wij zulke droomen niet moeten verwerken, want het is feitelijk een droomhistorie. Ik heb echter dezen laatsten roman van Wells met meer genoegen gelezen dan zijn „Meanwhile", al kan hij dan ook niet nalaten om aan het slot weer zijn utopistische ideeën hoop in te blazen.

Van Stephen Mc Kenna besprak ik eenigen tijd geleden „The Unburied Dead"; zijn jongste roman is getiteld: „The Shadow of Guy Denver" (Butterworth). In eerstgenoemd boek komen wij een lady van de society tegen die valsch speeit; hier hebben wij een echtgenoote van een gouverneur, die van haar man toestemming krijgt om maar haar gang te gaan. Zoo ontwikkelt zich dan de driehoek: Clifford—Cressida—Guy Denver.

Clifford is een knap advocaat die in zijn vrijen tijd tooneelstukken schrijft en met succes. Hij leert Cressida kennen, die in Londen woont, terwijl haar echtgenoot in de tropen zijn land dient. Samen zullen zij nu eens een tooneelstuk schrijven en die werkuren ontaarden langzamerhand in herdersuurtjes. Clifford begaat echter één groote fout; door omstandigheden ontmoet hij Guy Denver wanneer deze met verlof is en voordat hij weet met wien hij te doen heeft, sluit hij vriendschap met hem en kan het natuurlijk niet over zijn hart krijgen om hem een stoot in den rug toe te dienen door met zijn vrouw er vandoor te gaan. Wanneer hij nu aan Cressida schrijft, laat hij onbewust de goede eigenschappen van zijn medeminnaar te sterk uitkomen, zoo overschaduwt dus Guy Denver hem in de gunst en de achting van Cressida en aan hun verhouding komt een einde, want de echtgenooten komen weer bij elkaar. Op de „wrapper" vinden wij een uitmuntende