levensbijzonderheden van carel borromeus. 6$

levensbijzonderheden van carel borromeus, kardinaal-aartsbisschop van milaan,

overleden in het jaar i 5 8 4. {

De Lezer beoordeele den Man, wiens levensbijzonderneden hier verhaald worden , als eenen Roomschgezmden der zestiende eeuw, als eenen Priester der

Koonitche kerk en wel in Italië. Men zou hem

buiten twijfel onregt doen, indien men in hem vorderde, hetgeen hij, in zijne omftandigheden , niet zijn konde, indien men hem de fchuld gaf, dat het licht, 't welk hij met eene getrouwheid, die ons allen befchaamd moet maken, opvolgde, niet grooter, niet zuiverder was.

Carel borromeus werd geboren in het jaar 1538, uit adeiijke, en bij uitftek Godsdienftige en deugdzame ouders. In zijne vroegfte jeugd, gaf hij reeds zoo vele blijken van teederheid des gewetens, en hoogachting voor den Godsdienst, dat hij de opmerking van alle verftandige lieden tot zich trok. Zeker Priester te Milaan, die voor eenen der geleerdften en braaffrent van zijne Orde gehouden werd, zag hem altijd met eene foort van eerbied aan, zoo dikwerf hij hem op ftraat of elders ontmoette, en boog zich heel beleefdelijk voor hem. Gevraagd zijnde, waarom hij zulks deed, antwoordde hij: ,, ik zie in dien jongeling eenen toe,, komftigen Hervormer."

Na volbragten loop in de lagere fenolen, werd hij op de Umverüteit, te Paria, befteld, om in de regten te ftuderen. Zestien jaren had carel bereikt,toen hij ui dien zetel van onbeperkten wellust kwam. Men vond aldaar Studenten uit onderfcheidene landen en gewesten ; en de verzoeking drong tot in de gehoorzaal door. Het fcheen, zonder een zedelijk wonder, onmogelijk, hier onbefmet te blijven; van alle kanten, te allen tijde, en op alle plaatfen, Helde men middelen te

werk, om hem te verleiden doch carel hield

zich rein. Hij ftudeerde, om te leeren, en om deugdzaam te blijven; en zijne vorderingen waren zonder voorbeeld. Terwijl anderen in den fchouvvburg, of int E 3 hes