i65

ÏVAT ÏS WARE (ECONOMIE?

men liet noemt ingeleid. De ouders verlaten zich

geheel op de fcaoonheid en den bon ton hunner kinde-, ren, waardoor zij, volgens hunne meening, zeer goed tot fortuin zullen komen, zonder eerst den langzamen weg der Oeconomiekunde en werkzaamheid in te Haan; ■—- en , moet men zich nu verwonderen, wanneer de kinderen liet denkbeeld van zulk een gemakkelijk en aanlokkelijk leven, gretig overnemen? De hoop van het huisgezin is, in den ouderdom van achttien jaren, een volmaakt danfer, een dapper drinker, verftaat iets van de galanterie, en alles wat paarden en rijden betreft. Maar, met opzigt tol: zijne ware betrekkingen in het leven, is hij vaak onkundiger, dan de aiinüe bediende van zijnen vader. —— Mejuffer de Dochter gevoelt van hare zijde eenen onoverwinnelijke!) afkeer van alles,wat beneden haren fland is, fpeelt vrij goed op de kaart, danst met bevalligheid , en verwerft zich, door de hulp eener wel kostbare maar echter modjeufe galanterieverKoopfter, den naam, dat zij altijd naar den nieuwften fmaak is opgefchikt,

In fommige familien, waar men tot dit ,, voorname leven onder de trappen" (*) genoodigd wordt, ontdekt men een mengfel van trotschheid en laagheid, dat,zoo niet erger, nogtans zeer na aan het belagchelijkegrenst. Zulk een mengfel heb ik nooit hegrijpen, noch zonder walging en tegenzin kunnen aanzien. Worden niet tot vele gastmalen de lepels van den eenen en de zilveren fchotels van eenen anderen gast geleend? Zouden de gasten vaak niet, zoo zij Hechts wantrouwig zijn wilden, op eene regtmatige wijze, de fchenktafel kunnen plunderen? Hoe komt dit alles overeen met zulk eenen trotfehen toon? —-— Kortom, het is waar, wat een oud fpreekwoord zegt: de hoogmoedigfte menfehen zijn de belagchelijkfte van allen, en de ijdele mensch waggelt onophoudelijk aan den afgrond der laagheid, om daarin neder te ftorten; of, hoogmoed komt voor den val.

De tuimeling van deze ingebeelde hoogte zal hen ook gewis vroeg of laat treffen. — Den opregtlten, braafs

ften

(_*) High Life kelow fiaks: Een Engelsen Klugtfpel, ifl twee Bearyven.