312 TAFEREEL VAN DEN GODSDIENST IN SPANJE.

verkocht. Trouwens, zij geeft den kooper grooten aflaat, bevrijding van het vagevuur, en vrijheid, om, gedurende de Vasten, boter, eijeren, en kaas te eten. De geringde prijs is ai realen. Rijke lieden betalen ze duurder," en koopen er ook wel voor armen. Want niemand kan ze misfen, wil hij niet voor eenen ongeloovigen gehouden worden. Ieder mensch moet zulk. eene bulle hebben, ten einde voor baar geld als een goed Catholijk Christen te kunnen doorgaan. Om het geloof aan dezelve te onderhouden, fchenkt men ze aan gansch arme menfchen om niet; ook wordt op dezelve gebedeld. lederen dooden moet ze op de borst gebonden worden, eer hij begraven wordt; bezit hij er geene, dan koopt men ze als hij derft, om ze hem in het graf mede te geven. Eertijds werd dengenen, die

geen bulle had, eene eerlijke begrafenis geweigerd.

De inkomften van dezen aflaathandel, over weiken het oppertoezigt ftaat aan eenen Generaal Commisfaris der Kruisbulle, en waarvan de Geestelijkheid zelfs niet vrijgefteld is, wordt op ruim één en een vierde millioenen daalders jaarlijks gerekend.

Verfcheidene feestdagen worden met groote plegtigheid gevierd; in het bijzonder het feest van Allerzielen, op hetwelk de graven in de kerken geopend worden, om bij en in dezelven te bidden; de kerken zijn alsdan met zwart behangen, en in het midden van eike_denzelven, ftaat eene doodbaar. De Spanjaarden zijn in het gemeen zeer bezorgd en milddadig, voor de arme zielen in het vagevuur, daarom worden ook vele Misfen voor dezelven gelezen, en men vindt dikwijls aan de kerkdeuren aangeplakt: Heden worden arme zielen bevrijd.

Het Allerheiligen -feest wordt gevierd, met het

eten van een bijzonder geregt, dat in eene foort van

brij beltaat. • Het Kersfeest is in Spanje veel meer

een volksfeest, dat met luidruchtige vreugd en dartelheid gevierd wordt, dan eene Godsdienftige herdenking aan de geboorte van 's werelds Heiland. Des avonds voor Kersnacht, ' Noche Buena, heerscht op de meeste plaatfen, inzonderheid te Madrid, meer dan blijdichap en vrolijkheid. Alle huizen en winkels zijn verlicht, en niet vrolijke menfchen vervuld. Wie het maar eenigsjjns kan bijbrengen , moet des avonds eenen familiemaaltijd houden, op welken een fchotel rijst, in melk

ge-