of ben eigenutken grondslag der deugd. 3S9

Desgelijks moet de begeerte en het ftreven naar wezenlijk, neftendig en het hopgfte geluk met deze beide volmaakt ovcreenftemmen: met de liefde voor de deugd, van wegen hare natuurlijke ichoonheid en voortreffelijkheid ——- en met eene ernftige en gemoedelijke achtgeving op de Mast en de Voorzienigheid van god; of anders zullen deze vreemde gevolgen er onvermijdelijk uit ■ voortvloeijen: Dat de deugd niet beftaanbasr is met het geluk van redelijke wezens, noch met de waar* digheid en eere der menfchelijke natuur, van welke derzelver hoogde geluk onaffcheidbaar is; en, gevolge, lijk, dat het eene onnatuurlijke verzinning is, welke in de waarheid der dingen geenen wezenlijken grondflag heeft: in voege, dat door deze partijdige en honends afbeelding van derzelver waren aard en hoedanigheden al de grenzen van regt en onregt omverre geworpen worden, en het onderfcheid tusfchen goed en kwaad geheel verloren gaat. Of anders zal, üit den an¬

deren tak der gewaande tegenftellingen en onbegaanbaarheid, volgen, dat het gezag des grqoiheerlljken.en algemeenen Scheppers alsdan meest vereerd wordt wanneer zijne fchepfelen zich aan hun eisen hobest geluk t minst laten gelegen zijn; iets, 't welk elk begrijpt dat naauwelijks mogelijk is, ten zij hij Hunne ellende oorfpronkelijk bedoelde en bepaalde , en als net doel van hun aanwezen vastftelde. En, altius wordt de wijsheid van het Eeuwig Verftand verminderd en verdonkerd , en zijne regtvaardigheid en barmhartigheid met wreedheid bezoedeld. Derhalve wordt door het laatfte dezer gevolgen de geheele j.aruurlijke Godsdienst omverre geworpen, en door het eerfte al'de pligten der zedeleer vernietigd ; 't zij dezelve onderfteid worden r°°r-ite vloeijen uit de bijzondere gefteldheid der men» ichelijke natuur, of uit eene meeralgemeene bron, de afgetrokkene rede. en de welvoegeliikheid der dingen. Maar, ia waarheid, gelijk Beide zedelijkheid en natuur, fijke Godsdienst op een on veranderlijken grond der Waarheid zijn gebouwd, dienen de aanftooreUjke gevolgen , boven vermeld, uit het tegemrefteld Ontwerp regelregt voortvloeiende, te.onlooc^enbaren bewnze d.aé hetgeen ik in den beginne voorftelde, en getracht' heb te bewijzen, de zaak in het.ware licht vertoont; en dat de liefde voor de deugd om haar zeiver wille, de achtgevieg op het gezag van god , en de begeerte eu Bb 3 het