DE BEDROGENE

der doelloosheid en zelfontevredenheid stuurloos en zondei richting eenzaam rondzwevende zielen.

Niuta was eenzaam, zij had niet lief en werd ook niet waarlijk geliefd. Ik ben nu eindelijk tot dit inzicht gekomen en kan het eerlijk bekennen. Deze „ziellooze" vrouw, zooals zij zichzelve — en toch onrechtvaardig — noemde, had vergeefs naar liefde gehongerd, gehunkerd en getast. Ik gevoelde dit daardoor, dat eene zekere onrustige wispelturigheid harer- en eindelijk ook mijnerzijds, mij allengs vermeesterde. Er was eene zekere gedwongenheid, eene koele terughoudendheid tusschen ons, die allengs bijna tot vijandelijkheid werd en die ik vergeefs poogde te verwinnen.

Ik meende, dat mijne eenvoudigste, klaarste gevoelens bij haar terugstieten op een volkomen gebrek aan warmte en meegevoel voor mij en mijn werk. Wij hadden telkens kleine woordenwisselingen, oogenschijnlijk geheel onschuldige schermutselingen hierover. Doch ik droeg hierbij steeds de wrange herinnering aan de diadeemgeschiedenis in mij om, zonder dat ik — zij het door lafheid of door een reeds toen sluimerend, donker vermoeden, dat ik haar onrecht deed — het waagde het voorgevallene in ons gesprek aan te roeren, zelfs zonder dat ik in staat was hiervan nog, na zoo langen tijd, te gewagen.

Naar aanleiding van een bezoek bij een gezant — nadat ik haar op den terugweg eene geheel onverdiende berisping had gemaakt — verweet zij, na afloop hiervan, mij bij onze thuiskomst mijne „burgerlijkheid". Zij stond, met den avondmantel nog om de schouders, groot, bleek en donker voor mij, zij sprak snel, zoodat zij struikelde over hare eigene woorden, terwijl haar adem gejaagd en zacht hijgend heen-en-weêr ging.

Zij verweet mij mijne plompe manieren, die zelfs in de wijze van mij te kleeden.door eene zekere zorgelooze smakeloosheid zichtbaar waren, waardoor mijne leelijkheid nog duidelijker en afschuwelijker bij de verschijning van anderen afstak, noemde mij een pseudo-socialist, wiens dilettantencommunisme hem voor zijn eigen kring onmogelijk had ge-