KRONIEK DER LETTEREN

»De drie levens van Nina Vesper*, door Jet Luber. — Uitgave: Van Holkema & Warendorf's Uitgeversmaatschappij, Amsterdam.

Dit is het boek van een jonge vrouw, die op zeer levendige, dikwijls ontroerende en gevoelige wijze het meisjesstudentenleven in de Amsterdamsche medische wereld beschrijft. Het is een voortreffelijk boek. Het geeft een buitengewoon, levendig beeld van wat er woelt en gist in hoofd en hart van het jonge meisje, dat studeert, dat „respondeert", dat met veel moeite leert waar de „musculus sternocleidomastoïdeus" zit, maar toch in wezen het naar leven en lieven verlangende meisje blijft, het natuurkind, dat met open oogen de ochtend- en avondluchten bekijkt, dat dieper in de zielen ziet dan de hooggeleerde heeren met of zonder musculus enz. — het prachtige menschelijkgevoelige hart van het fel-levende meisje in den hedendaagschen tijd.

Jet Luber is een geboren schrijfster. Ten eerste heeft zij het probleem van het ontwakende sexueele leven in de meisjesstudenten zuiver gesteld, uitstekend begrepen en keurig in iiijl gebracht. Ten tweede heeft zij al haar figuren rond Nina goed uit elkander gehouden en elk met een zeer apart, zeer eigen gevoelsleven geteekend. En ten derde heeft zij al die flinke, fietsende, roeiende, werkende, droomende en vrijende meisjes zeer gezond zich laten uitleven in de onvergankelijke, milde Natuur, waar geen snijkamer, geen collegezaal, geen torenkamer hen zal gevangen houden, omdat nu eenmaal in het jonge meisje, al is ze werkzaam en flink, begeerten sluimeren, verlangens opranken, hartstochten gloeien, als in ieder waarlijk levend, lievend en lijdend mensch.

Het is de lente in de Jeugd, die het bloed doet bruisen en het hart tot kloppen brengt. Het is de Lente, die de oogen doet glanzen en elk dezer jonge meisjes, of ze Ada of Lies of Nina