OVER DE LIEFDE.

sentimenteele lichtekooien. Fraai! De traditioneele hond, die de hand likt, welke hem geslagen heeft, onderscheidt zich van evengenoemde heeren slechts daardoor, dat hij menschelijk verstand ontbeert en niet uit half-verdonkeremaande zinnelijkheid handelt, gelijk zij. Neen, dan was Periander van Corinthe wijzer, die, nagenoeg uniek onder de regeerders aller tijden, de ontuchtige meisjes hun verdiende loon gaf, door het eenige met hen te doen, waarvoor ze deugen, namelijk ze verdrinken. Het ware te wenschen, dat onze landbestierders dit voorbeeld ter harte namen, want, in tegenstelling met «tippelverboden» en dergelijke, is het een afdoend middel tegen prostitutie. Onmenschelijk? Waarom? Dagelijks worden onschuldige hondjes en katjes verdronken, alleen omdat men er geen last van wil hebben; moet men dan wel den last dulden van deze zéér schuldige vrouwspersonen, die het leven minder waard zijn dan de trouwe huisdieren? Maar voeden wij geen illusies: zoolang de staat blijft, wat hij is, blijft de onzedelijkheid buiten schot en blijven de wetten tegen zedeloosheid doode letter.

Trouwens: verkeerd begrepen humanisme zal altijd de partij opnemen van deze vampyrs in menschengedaante, die jeugd en ouderdom ten verderve lokken en door haar «werkzaamheid» de volkskracht, zoo moreel als physiek, ondermijnen. Rood-getinte zielen noemen deze uitbuitsters der mannelijke zwakte «slachtoffers van capitalisme» of «oeconomischen nood», zonder te bedenken, dat deze duiding niet strookt met het feit, dat ook mannen in oeconomischen nood verkeeren en dat dezen geen dergelijke uitweg openstaat; welke eenvoudige opmerkingen den bodem inslaan aan de heele theorie van de lichte vrouw als slachtoffer der maatschappelijke wantoestanden. Verstandiger lieden determineeren met Lombroso de «donna prostituta» als een minderwaardig exemplaar der andere kunne, op één lijn te stellen met mannelijke on-sociale elementen als moordenaars, inbrekers etc; maar dan is het toch opvallend, hoeveel meer van het vrouwelijke uitvaagsel door de vingers wordt gezien dan van de mannelijke ontaardings-