ENGELSCHE BOEKEN VAN HEDEN

Duitsche en Hollandsche, Belgische en Engelsche rechtsposities van den bastaard. Waarom brachten zoovelen van die kinderen het tot hooge posities? Het was alsof de Natuur hun, die in zoovele opzichten tekort kwamen, bijzondere gaven schonk; dikwijls hebben deze kinderen een ongelukkige jeugd, zij worden met den vinger nagewezen. Dan wordt het verlangen on hen wakker om naar boven te komen; en wanneer de wil er was, werd het verlangde doel meestal bereikt. Zoo waren Ismaël en Japhta onwettige kinderen, evenals Themistocles en Alexander's generaal Ptolemeus, Helioglobalus, Bocaccio, Leonardo da Vinei, Cardanus en Erasmus; Diana van Poitiers en Willem de Veroveraar, Margaretha van Parma en Don Juan van Oostenrijk, welke beide laatsten hier de Landvoogdij voerden, allen waren zij bastaards. Over Don Juan heeft Marjorie Bowen haar Knight of Spain (Methuen) geschreven en in dit boek vinden wij veel bevestigd van wat zij in haar roman verwerkte; hij was de zoon van Karei V en een Vlaamsche vrouw, die later met zekeren Kegel trouwde. In deze collectie missen wij echterMaurits van Saksen, dien George Preedy in gedachte moet hebben gehad toen hij zijn General Crack (Lane) schreef. Wie belang stelt in geschiedenis zal dit boek in zijn bibliotheek gaarne een plaats inruimen.

Rusland en de Balkan.

Wanneer wij de oorzaken willen nagaan, die tot het uitbreken van den oorlog hebben geleid, is het noodig om de Balkanpolitiek nader onder de loupe te nemen. Omstreeks 1913 kwam in Duitschland bij de Union Verlagsgesellschaft een zeer goed boek uit: Der Balkan door Dr. Albrecht Wirth, dat een uitstekend beeld geeft van de toenmalige toestanden. In The Cauldron of Europe door Harold Spender (Witherby) krijgen wij een indruk van die landen zooals zij thans zijn. Volgens Spender zijn deze landen „noisy with bombs, prickly with bayonets" en de „Grandes Impuissances" stoken door hun fouten nog steeds het vuur op dat dien heksenketel vandaag of morgen weer