DE PONTIANAK

avond althans een hopeloos geval. Er was een onderdeel gebroken, dat door den importeur moest worden gestuurd. De smid was allerbehulpzaamst. Hij hielp den wagen naar zijn herstelinrichting duwen, deelde mij mede, dat de eenige taxi van Monde dienzelfden avond om negen uur reeds door menschen uit een andere verafgelegen plaats, die ook autopanne hadden gehad, gecharterd was en pas den volgenden dag terug zou keeren, doch recommandeerde mij het hotel „De Graaf van Holland" aan de haven als niet slecht. Ook kwamen er 's nachts nog wel eens auto's langs, die naar A. gingen; misschien kon ik met één daarvan meerijden. En omdat hij zeer terecht meende daarmede alle mogelijkheden opgesomd te hebben, welke het nachtleven van Monde aan een dergelijken schipbreukeling bood, wenschte hij mij welterusten of goede reis, al naar het uit mocht komen, en tot weerziens, waarop hij mij aan mijn lot overliet. Het was nu bij twaalven geworden, en het denkbeeld van in den kouden nacht te moeten wachten tot er een auto zou komen, die mij mee wilde nemen naar A. lokte mij niet bijster aan. Van twee kwaden besloot ik het minste te kiezen door naar het hotel „De Graaf van Holland" te gaan. Ik vond het gemakkelijk; dat is het voordeel van dergelijke plaatsjes als Monde, dat men er den weg niet missen kan. De haven, een verbreeding van het riviertje dat bij Monde in zee uitloopt, ligt wat terzijde van de hoofdstraat, midden aan die haven staat tusschen huisjes en winkeltjes van één of anderhalve verdieping een hooger gebouw met aan weerszijden van de dubbele deur drie ramen, dat is het hotel „De Graaf van Holland". De voordeur was nog niet op slot, wat mij een goed voorteeken scheen. Ik stapte binnen en kwam in een soort portaal, waar een petroleumpitje flauw brandde. Aan het einde van dat portaal was een donkere deur, waarop een geëmailleerd bord vermeldde: Gelagkamer. Het ouderwetsche woord deed mij op dat moment aangenaam aan, ik liep het portaal door, opende de deur en stapte binnen in een matig-verlichte ruime kamer, bijna een zaal, waar het prettig warm was. Ik groette de twee