484 HET .GEBED IS ÊïN DER VOORNAAMSTE PLIGTEN

Handigheden en lotgevallen met de hoogde wijsheid befiiert tot geluk van het geheel; maar wij kunnen eclr ter hieruit op geenerlei wijze afleiden, dat god even daarom geen gebed kan verhooren. God , de goede god , zorgt voor het geluk van het geheel, maar zijne voorzienigheid Hrekt zich ook uit tot ieder deel in het bijzonder. Het eene kan zonder het andere niet beflaan. De verdediger van een blind, van een noodzakelijk noodlot alleen kan ftaande houden: dat ik, ik mag doen wat ik wil, altijd hetzelfde gevolg te hopen of te vreezen heb. —— De ware wijze oordeelt geheel anders Even zoo weinig als het tegen het gezond

verlbvnd ftrijdt, om te zeggen: god zegende de vlijt, de overleggingen van dien man, hij gaf hem zulke maat van verltand en kennis, dewijl hij zich van de middelen, om die kennis te verkrijgen, bediende; deze man kreeg zijne verlorene gezondheid weder, dewijl hij middelen tegen zijne ziekte gebruikte: even zoo weinig ftrijdt het tegen "het gezond verftnnd te gelooven: god gaf mij dat geluk, omdat ik hem er om gebeden heb.

God fchenkt geluk, als het voor oks waar geluk is , zelfs zonder dat wij hem er om bidden, en is het geen waar geluk, dan zal en kan hij het ons niet geven. Doch kan door het gebed de gedaante eener zaak, met opzigt op den bidder, niet in zoo verre veranderen, dat door hetzelve iets tot een waar duurzaam geluk wordt, hetwelk zonder gebed zulks niet voor hem zou geworden zijn, dewijl hij meest bij de, door het gebed gewrochte, levendige overtuiging van gods vaderliefde en van zijnen pligt, om overal overeenkomftig den wil van dezen goeden Vader te handelen, zich over dat geluk zoo veel te dankbaarder verheugen, het zoo veel te vei-Handiger genieten, en een zoo veel te wijzer en gode welbehagelijker gebruik er van maken zal. ——

Er zijn gebeden, die volftrekt onmogelijk onverhoord kunnen blijven. Van deze foort is het boven alle andere gebeden den wijzen en verilandigen zoo waardig, gebed om verbetering en veredeling van_ geest en hart, om kracht ter vervulling van gekende pligtem O ! hoe waarachtig is het, hetgeen zeker iemand eens zeide, en hij, die brave, fprak bij ondervinding: „ Een gebed ,, om nieuwe krachten, ter volbrenging van edele, ,, deugdzame daden, verdeelt de wolken, en Hijs11 °P " ° „ tot