54^ regïsg5lekrde stellingen, enz.

der vrijmoedigheid wenscht. Gefteld zijnde , dat een fcherpe noordenwind ons een weinig jagtfneeuw in het gezigt jaagt; hiervoor behoeft men minder te vreezen, dan voor eene vreesfeiijke ftiite, die een onweêr voorafgaat. Men handelt tevens zeer onftaatkundig en tegen zijn eigen belang. Het verbod van zekere boeken verhoogt derzei ver prijs in het land, en verrijkt, op kosten van hetzelve, eenen uitgever in de nabtiurfchap. Men bereikt zijn oogmerk niet. Men verklare een werk verbeurd of verbiede hetzelve; en het wordt met verdubbelden ijver gezocht en gelezen, het wordt wel of kwalijk verdaan, en ieder lezer lacht in zijne vuist over de regering, die gelooft, dat zij hetzelve uit haar land heeft gebannen. Het is eindelijk geweldig zwaar, om een zulk zeer bepaald en volmaakt voorfchrift voor de beoordeelaars op te ftellen, dat er niets overblijft, waaraan zich een gedeelte van het publiek ftoort. Er zijn menfchen, welke zich aan zekere woorden, bij voorbeeld: duivel, vervloekt, hoer, echtbreker, brabbeltaal, enz. ergeren; en er zijn beoordeelaars , die rn den Phcedon van hiindelssohn, in de Goddelijke Ordt Van suszmilch, in de Schriften van iselin , ja zelfs in de Zedekundige Lesfen van gellert, en duizend andere nuttige en goede werken, dwalende en gevaarlijke gevoelens mecnen te ontdekken. ——

middel tegen het bloedspuwen.

Tï eisbefchrijvingen lezen wij bijzonder gaarne, ook *V daarom, dewijl wij in dezelve dikwijls zien kunnen, wat den mensch in andere werelddeelen fchadeüjk of nuttig is. Der ongekunftelde natuur der Wilden fchaadt datgene niet, wat den verteederden en aan kwade gewoonten verflaafden Europeaan reeds vergift is. De Wilde mag zich verhitten, en lerltond daarop in het water fpringen, of eenen koelen dronk doen; en, het fchaadt hem niet. Alleen door den Europefchen brandewijn is l ij vergiftigd.

■* In eenige plaatfen van Noordamerika, gelijk in Nieuwjork, is de hitte reeds zeer fterk. Twee mannen, verhaalt zeker Reisbefchrh'ver, schöpf, zijn onlangs ia Princetown plotfelijk geftorven, nadat zij verhit

zijn-