T5ï4MIDDEt TEGEN hst opzwellen VAN het rundvee.

genis van hunne vijanden zelve. Wij zouden ook kunnen bewijzen, dat zij dat geloof ontvangen hebben van de Apostelen of van derzelver eerfte opvolgers, en dat zij hetzelve, van dien tijd af, tot nu toe, onveranderd hebben bewaard, doch dit is hier de plaats niet; misfchien hiervan in het vervolg iets naders.

middel tegen het opzwellen van het rundvee.

De bekende opzwelling of opgeblazenheid, die fomtijds het rundvee, ook wel den paarden, overvalt, en die blijkbaar van ongezond voedfel en weiland voortkomt, kan, volgens den tot hiertoe gegeven raad van fommigen, alleen door den Trocar, zijnde een driekant fpits werktuig om het water af te tappen, met welk inftrument men tusfchen de heup en de laatfte of achterfte ribbe eene opening maakt, worden opgeheven. Doch dit middel heeft zijne zwarigheden, al ware het op zich zelve ook nog zoo zeker. Een, door zijne kunde in den vee- en landbouw beroemde Franschman, sonnini, maakt ons een veel beter, door eene ondervinding van ao jaren beproefd middel, bekend. Het beftaat in het volgende:

Men neemt eene halve maat melk, mengt er een vingerhoed buskruid onder, en laat dit het dier binnenflikken. Men legt hierop het dier eene kleine prop, in de manier van een bit, in den bek, hetwelk aan beide zijden aan de horens moet vastgemaakt worden. Hierop moet men het dier eenen tijd lang doen rondloopen, en dus in beweging houden.

zonderlinge opmerking, de gele koorts betreffende.

Men wil, volgens openbare gefchriften , in Spanje hebben opgemerkt, dat, gedurende de Epidemie

der