ZONDERLINGE OPMERKING , ENZ. 615

der Gele Koorts, onder alle vogelen, de musfehen alleen van de befmetting zijn vrij gebleven. Zoodra deze vreesfelijke ziekte zich in een huis begon te vertoonen, vlogen de musfehen niet flechts van dat huis, maar ook uit de tuinen en hoven die hetzelve omringden, ten eenemaal weg, en lieten brood, granen, en wat hun meer tot voeder voorgeworpen werd, geheel onaangeraakt. De andere vogels, welke daar bleven, werden, even gelijk de menfehen, aangettöken, en Hier ven.

De ongenoemde waarnemer dezer om Handigheid, trekt daaruit dit gewigtig gevolg: dar het terugkeeren der musfehen, een zeker teeken van het gaufchelijk ophouden dezer ziekte zij.

VER Z O E NIN GS-FEE S TEN.

\V7anneer menfehen dagelijks nabij eikanderen zijn, \V dagelijks eikanderen befchouwen, en in menigerlei betrekkingen met eikanderen ftaan, zoo kan het niet misfen, dat er door den tijd oneenigheden plaats grijpen, die dikwijls veel erger worden, dan derzelver oorzaak verdiende. Op eene kleine plaats gaat dit niet zeiden zoo ver, dat ten laatfte alle bewoners zich verceelen en zich van elkahderen afzonderen. De te groote nabijheid is oorzaak, dat men zijne oogen, in plaats van hét geheel te overzien, Hechts op zekere punten vestigt, en dewijl de mensch, uit kracht van zijne betere natuur, het goede reeds als iets, dat zich van zeiven verfhat, veronderltelt, zoo zijn die punten der opmerkzaamheid en des aanftoots, ook gewoonlijk de misdrijven van anderen, en derzelver onvolkomenheden. Dm zich weder te leeren waarderen, en elkanders liefde te winnen, ware vaak niet meer noodig, dan eene korte afwezigheid, waarna elk den anderen weder in zijne ganfche waarde, en al het goede des vorigen tijds we-, der in de herinnering terug' keeren zoude. Waar dit, echter, niet mogelijk'"is, daar blijft de wedervereeniging flechts aan ongewone, dat is aan zulke gebeurtenisfen overgelaten, die weder aan de algemeen menlchelijke betrekking, en aan eene hoogere afhankelijkheid herinneren, als daar zijn, ziekten, ft* rfge vallen., brand, be-

Q q 4 vai-