70u MERKWAARDIGE anecdoten van dankbaarheid ,

hem naar zi'n huis. Hij vond den Turk hij 'de vrouw. Nevehs het bed ftond een licht, hetwelk hij beval tot te blazen, trok zijne fabel, en hieuw den vermetelm Turk het hoofd af.-: Daarop liet hij het licht aanftekeii, en des gefneuvelden aangezigt bezien hebbende, wierp bij zich ter aarde, dankte god , vroeg eenige fpijs, en verliet het vertrek.

De arme man wierp zich voor zijne voeten, dankte hem voor zijne regtvaardige handelwijze, en bad, drie dingen van hem te mogen weten — voor eerst, waarom hij het licht had laten uitdoen? Waarop de Sultan antwoordde: Omdat ik vermoedde, dat niemand Hout genoeg bon zijn, om zulk eene baldadigheid te plegen, dan" mijn eigen zoon, en dewijl ik zulk eene daad met geftrengheid wilde ftraffen, en door geen medelijden op het zien van hem, dien ik teeder bemin, van mijn voornemen afgebragt zou worden, daarom liet ik het licht uitdoen. — Waarom hij, hem na de geoefende ftrat bezien hebbende, op de aarde gevallen was, en god gedankt had ? Omdat ik vernam , zeide MAHMUD , CUt

het *een van mijne zonen was. W aarom hu eenige

fp ijs* verzocht, en, daar hij hem anders nierhad kunnen geven, dan eenig brood, met een weinig bedorven wijn, hij in dit geringe een welgevallen genomen had ? Omdat, "hernam de Vorst, de mishandeling, u aangedaan , mij zoo bedroefd heeft, dat ik daardoor den lust tot eten, en de nachtrust, gedurende de drie laat (te dagen, verloren had.

Hoe vele Regters in de Christenwereld zouden op zulk eene wijze regtvaardigheid en regt uitoefenen; zonder aanzien .van perfoon, zelfs hun eigen zoon niet fparen; en den mishandelden, hoewel in armoede levende , zoo veel medelijden en deelneming fchenken als dezen Turkfchen Vorst: eten noch drinken voor dat zij der onfchuld regt verfchaft en de ondeugd geltraft hadden ?

Derde Anecdote: van Chan zigan.

Zigan, de groote Chan der Kalkumifche Tartaren, was in het jaar 1715 met al zijne hovelingen op dejagf in een uitgeftrekt bosch. Ongelukkig werd hij doof •enen onnoozelen en onhandigen Haaf, met eenen pm

aan