KRONIEK DER LETTEREN

En iedre wil neemt, willende, zijn koelen straf:

De stilte zich van witte willoosheid te schenken. —

Vannacht regent uw naam van al de sterren af.«

die we alleen maar duister vinden; noch ten slotte in dit

«VOORWAARDELIJK UITZICHT

Maar ondervangen door een denkgewoonte Anders dan uit een nog te kennen wezen U te benadren waar de vlagen licht en Vergetelheid strijken langs vlakke zeeën. Ik zou vergeten dat ik zooveel jaren Vlakbij het ver gezochte samenkomen Roekeloos overhelde tot het donker Verliezen van wat geen bezit kon borgen: Groei en verandren, en het eender wachten Naar wisseling, wanneer de dagen kortten En eenzaamheid zich als een nevel spreidde Op een verlaten tuin achter mijn raam.»

dat ons teleurgesteld de lectuur doet staken, met den indruk, dat de dichter slechts zichzelf suggereerde, dat de grauwe nevelen van een nog al te vaag vermoeden, bijwijlen voor zijn hunkerend oog scheurden en hem een uitzicht gunden op de diepere waarden van het zijn.

De heer van Vriesland heeft het wenschelijk geacht aan den bundel toe te voegen een bibliografischen index, waaruit we ervaren, dat van vijf gedichten sedert het eerste verschijnen de titel werd gewijzigd, dat achttien gedichten van hem, die nochtans in den index staan, niet werden opgenomen en nog meer van die interessante bizonderheden nopens het oeuvre van den heer van Vriesland, welke den litteratoren onzer verre nageslachten, wier levenswerk het wellicht zal zijn om de beteekenis van deze dichterfiguur te schetsen in den loop der eeuwen, heel wat naspeuringswerk zullen kunnen besparen.

Ons interesseeren die bizonderheden niet bijster, en we vinden dien heelen index op het oogenblik nog een beetje mal.

De bundel is aangenaam gedrukt; alleen begrijpen we niet, waarom voor het gedicht «Verborgen Verlatenheid« voor elk couplet — en verscheidene daarvan tellen maar twee regels — een heele pagina moest worden gereserveerd. Die twee-regelige coupletjes staan daar wel heel eenzaam op het witte vlak Moei daardoor de «Verlatenheid» beter tot haar recht komen?

LUCTOR.