VILLA MORGENROOD

Met de middag fleurde ze wat op, maar hoewel 't een mooie dag was, had ze niet de moed een wandelingetje te ondernemen, 't Kleeden scheen haar een heele soesa en als

't niet beslist noodig was Jenny moest maar alleen

gaan. Zij bleef in h'r dierbaar hoekje gezellig luieren en als ze zoo haar oude portretten zag, met kwistige hand alom geplaatst, verveelde ze zich niet. Het oude leven ontwaakte, 't oude leven, dat zooveel mooier scheen dan 't huidige bestaan. Toen ze nog danste.... ja toen!

Ze was een echt artistenkind, haar moeder was danseuse, haar vader acrobaat. Hem kon ze zich flauwtjes herinneren, ze was vier jaar, toen hij uit de nok van het circus stortte. Met h'r moeder trok ze mee en al vroeg stond ze op de „bühne", het eerst in Hamburg, toen ze even zes was. In een pantomime moest ze het „gestolen kind" voorstellen. Die eerste rol heugde nog in alle glorie. De Herr Direktor streelde h'r de wangen en van mama kreeg ze snoeperij, omdat ze als een groote meid speelde, als een echte artiste. Robur, het krachtmensen — eigenlijk heette hij Heinz Petersen — gaf haar een pop. Daar speelde ze graag mee en steeds nog had ze hem bewaard.

Zoo tusschen werken en trekken door leidde moeder haar op, en hoe lief en goed anders, wanneer er geoefend moest worden, was ze streng, op 't hardvochtige af. Meermalen maakte ze kennis met het rietje, als de beenen niet vlug genoeg waren, of de belangstelling niet voldoende scheen. Maar ze leerde en dat was 't voornaamste van de zaak.

Op een tournée door Holland kon de directie niet aan haar verplichtingen voldoen en 't gezelschap zwierf uiteen. Zij en haar moeder trokken naar Amsterdam, waar 't hard werken was om te bestaan. Twee jaren later, zestien jaar oud, stond ze alleen op de wereld zonder andere steun dan h'r kunst. Maar dansen, dat kon ze, overal kreeg ze graag engagement. Ze trok heel Holland door en België, kreeg verbindingen in de oude Heimat, maar altijd voerde het lot haar terug naar de stad aan 't IJ.

Ze danste tot voor negen jaar. Toen verbood het de dok-